Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwieszenie renty socjalnej

12.11.2021
Autor: A.

Jestem osobą niepełnosprawną z 2 grupą inwalidzką. Przed podjęciem pracy w 2002 roku zawiesiłam rentę socjalną. Walczę z instytucją ZUS o odwieszenie renty, którą zawiesiłam w chwili podjęcia pracy zawodowej. Chciałam sobie ją odwiesić, ponieważ pracując nie przekraczam progu dochodowego, który pozwala na pobieranie renty. Niestety ZUS upiera się, że nie jestem całkowicie niezdolna do pracy i nie należy mi się ta renta. Czy w prawie polskim nie działają przepisy wstecz. Czy mam szanse na wygranie z ZUS w sądzie .Proszę o informację, czy w chwili zawieszenia renty została ona mi odebrana.

Szanowna Pani,

wszystko wskazuje, że lekarz orzecznik ZUS nie uznał Pani za całkowicie niezdolną do pracy - co jest jedną z koniecznych przesłanek otrzymywania renty socjalnej. Przy ocenie niezdolności do pracy uwzględnia się stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji. Ważna jest także możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej oraz celowość przekwalifikowania. Bierze się przy tym pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne. Aby więc ustalić niezdolność do pracy, nie wystarczy samo rozpoznanie schorzeń, ale konieczne jest określenie faktycznej utraty sprawności w wyniku choroby oraz zachowanych możliwości wykonywania pracy zarobkowej.

W związku z tym każdy jest oceniany indywidualnie, a obok oceny stopnia naruszenia sprawności organizmu uwzględniane są też inne czynniki, jak posiadane kwalifikacje, charakter dotychczas wykonywanej pracy – przy uwzględnieniu poziomu wykształcenia, wieku i predyspozycji psychofizycznych.

Jeśli nie zgadza się Pani z orzeczeniem lekarza orzecznika, składa Pani wówczas sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Ma Pani na to 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania orzeczenia.

Jeżeli ZUS odmówi Pani prawa do renty socjalnej, to może Pani odwołać się od takiej decyzji do Sądu Okręgowego — Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie należy złożyć w tym oddziale ZUS, który wydał decyzję. Ma Pani na to miesiąc od otrzymania decyzji.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas