Zaproszenie na wyjątkową konferencję o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami
Fundacja Autonomia, w partnerstwie z Wydziałem Humanistycznym AGH, zaprasza 20 września 2021 do udziału w pierwszej ogólnopolskiej konferencji odbywającej się „na żywo”, dotyczącej zapobiegania przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami słuchu, ruchu, wzroku i intelektualnymi, pt. „Time’s up – solidarnie przeciw przemocy wobec dziewczyn* i kobiet* z niepełnosprawnościami”.
Praktyczne wskazówki
Konferencja „Time's up!” będzie pierwszą od wielu miesięcy okazją do spotkania się na żywo ponad 60 kobiet z niepełnosprawnościami i osób zainteresowanych powstrzymaniem epidemii przemocy wobec dziewcząt* i kobiet; przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie; prawami osób z niepełnosprawnościami i działaniami na rzecz emancypacji kobiet.
Wystąpienia i dyskusje będą dotyczyły zarówno sytuacji kobiet z niepełnosprawnościami, kwestii prawnych i praktycznych, związanych z jednej strony z barierami w dostępnie do systemu ochrony przed przemocą. Z drugiej – z działaniami, które mogą uczynić zapobieganie przemocy skuteczniejszym, a w konsekwencji uchronić możliwie wiele dziewczyn i kobiet przed przemocą lub jej trwaniem.
W trakcie konferencji głos zabiorą Ambasadorki Projektu i przedstawicielki m.in.
- Biura Rzecznika Praw Obywatelskich,
- Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo - Hutniczej,
- Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy Niebieska Linia,
- Fundacji Akademia Młodych Głuchych,
- Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,
- Fundacji Dziewczyny w Spektrum,
- Kolektywu art.6.,
- Fundacji Akacja,
- Lydia Zijdel Foundation,
- Fundacji Wij Staan Op!
Swój udział zapowiedział Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych pan Bogdan Dąsal oraz Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. Polityki Równościowej - pani Nina Gabryś.
Ważne informatory dla kobiet!
W trakcie konferencji odbędzie się premiera pierwszych w Polsce informatorów skierowanych do kobiet* z różnymi rodzajami niepełnosprawności i uwzględniających wyzwania przed jakimi stoją w obszarze przemocy i dyskryminacji pt. „Nie znaczy Nie – przewodniczka dla kobiet z niepełnosprawnościami (i bez niepełnosprawności)”.
Konferencja odbywa się na zakończenie 4 dniowego wyjątkowego wyjazdu wzmacniającego dla kobiet z niepełnosprawnościami „Silne – bezpieczne – asertywne, czyli SBA”.
Zapisy i dostępność
Szczegółowy program konferencji i zapisy (wymagane) na stronie Fundacji Autonomia.
Konferencja odbędzie się w Auli Centrum Dydaktyki AGH (budynek U2), ul. Władysława Reymonta 7, 30-059 Kraków – miejsce konferencji jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach.
Organizatorki zapewniają tłumaczenie na Polski Język Migowy i język polski. Sala zaopatrzona będzie w system wzmocnienia dźwięku (FM).
Konferencja będzie nagrywana (do późniejszego udostępnienia na kanale YouTube Fundacji Autonomia).
Ogłoszenie o konferencji możesz zobaczyć w Polskim Języku Migowym na stronie Fundacji.
„Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami”
W ubiegłym roku ruszył pierwszy, realizowany na tak szeroką skalę, międzynarodowy projekt, którego celem jest umożliwienie życia wolnego od przemocy i zwiększenie bezpieczeństwa kobiet z niepełnosprawnościami słuchu, ruchu, wzroku i intelektualną, poprzez wykorzystanie i upowszechnianie strategii empowerment oraz narzędzia prewencji przemocy, jakim są warsztaty z samoobrony i asertywności.
Kilkadziesiąt trenerek odbywa specjalistyczne szkolenie, a ponad 120 kobiet z Polski (i 800 z Francji, Belgii i Niemiec) bierze udział w warsztatach z feministycznej samoobrony. Około 2000 kobiet z Polski otrzyma bezpłatnej informatory dot. bezpieczeństwa. Projekt jest finansowane głównie ze środków DJ Justice and Consumers Komisji Europejskiej.
W Polsce projekt realizuje fundacja Autonomia wspierana przez grono Partnerek/ów, Matronek i Ambasadorek.
W ubiegłym roku projekt „Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami”, w ramach którego realizowana jest konferencja, został objęty Honorowym Patronatem przez prof. Adama Bodnara, jako Rzecznika Praw Obywatelskich.
Komentarze
-
takie pytanie
16.09.2021, 10:30Przepraszam, co ma oznaczać "*" przy kobietach i dziewczynach? Prosze o wyjasnienie? I rozumiem, że na plakacie kobieta głucha musi koniecznie być w stroju sugerującym jej wyznanie ? Czy ktoś z Organizatorów byłby uprzejmy to wyjaśnić? Pozdrawiamodpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz