Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana stopnia niepełnosprawności

10.11.2021
Autor: J.

Posiadam lekki stopień niepełnosprawności, mój stan zdrowia pogarsza się bardzo szybko, dlatego chciałbym złożyć wniosek o podwyższenie stopnia niepełnosprawności i dalej wniosek do PFRON-u o udział w programie Aktywny samorząd. Mój aktualny stopień jest zbyt niski, abym mógł wziąć udział w projekcie, stąd ten wniosek o zmianę stopnia, problem polega na tym, że całą moją dokumentację medyczną ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który po wydaniu negatywnej opinii dotyczącej renty socjalnej, nie oddał mi jeszcze dokumentów, które są mi jak najszybciej potrzebne, aby złożyć je do Powiatowego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. PFRON kończy przyjmować wnioski 10 października, czy mogę coś zrobić, żeby przyspieszyć wszystkie procedury? Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że mogę nie klasyfikować się do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chciałbym tylko uzyskać pomoc co mogę zrobić z taką sytuacją.

Szanowny Panie,

Należy jak najszybciej wystąpić do ZUS o wydanie dokumentów. Może Pan też zamówić akta do przejrzenia (ma Pan takie prawo) i zażądać od razu wydania oryginałów, po które zgłosi się Pan osobiście. Może Pan zrobić wtedy także fotokopie akt i po wydrukowaniu złożyć kopie do PZdsON.  

Co do samego wniosku o stopień niepełnosprawności, wskazuję, że zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

Składając więc wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, proszę zwrócić uwagę, aby dokumentacja medyczna i funkcjonowanie wskazywały na spełnienie przesłanek kwalifikujących do otrzymania określonego stopnia w orzeczeniu o niepełnosprawności. Warto skorzystać z informacji zawartych na Instytucje Orzekające - procedury orzekania, tryb i zasady - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl) oraz z uniwersalnych informacji (jak konstruować wniosek i odwołanie) zawartych w artykule Orzeczenie dziecka. Jak skutecznie odwołać się od decyzji komisji? - niepelnosprawni.pl.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas