Gdzie mogą szukać wsparcia spółki non-profit?
Przedsiębiorstwo społeczne Food & Life to mała spółka non-profit powstała z „miłości do ludzi i pasji do kuchni”. Nie dość, że raczą podniebienia smakowitymi posiłkami serwowanymi w foodtrucku, to aktywizują społecznie osoby zagrożone wykluczeniem, zatrudniając sześć osób z niepełnosprawnościami. Dzięki uzyskanej pożyczce dla podmiotów ekonomii społecznej z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) mogli odratować bieżący budżet i przejść trudne początki.
Z niskooprocentowanej pożyczki z BGK mogą bowiem skorzystać także spółki non-profit, o społecznym charakterze. To oznacza m.in., że zysk wypracowany w ramach działalności gospodarczej spółki przeznaczony jest na jej zadania statutowe.
Zobacz nasz poradnik o tym, kto i jak może starać się o wsparcie z pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej (PES) oraz na co można je przeznaczyć. Wyjaśniamy to krok po kroku.
Z „miłości do ludzi i pasji do kuchni”
Krakowskie przedsiębiorstwo społeczne Food and Life Sp. z o.o. rozpoczęło swoją działalność w 2018 r., a już w następnym roku zostało laureatem w konkursie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej w kategorii „Debiut roku”. Rok 2020 także przyniósł sukces – wyróżnienie w tym samym konkursie w kategorii „Sukces rynkowy”.
Przedsiębiorstwo powstało z „miłości do ludzi i pasji do kuchni”. Zatrudnia sześć osób z niepełnosprawnościami. Ich foodtruck wydaje chrupiące zapiekanki, frytki, lemoniady i nie tylko – pyszne jedzenie potrzebne do chwili relaksu. Obecnie rozpoczęli także nową gałąź działalności – w kooperacji z założoną niedawno Fundacją On Life otworzyli kuchnię, która wydaje posiłki dowożone i serwowane z foodtrucka.
- Wczoraj mieliśmy na przykład poprawiny na 100 osób, w szczerym polu wydawaliśmy z foodtrucka potrawy przygotowane wcześniej w naszej kuchni, która powstała w Nowej Hucie – mówi Damian Orlof, współzałożyciel przedsiębiorstwa społecznego Food & Life Sp. z o.o. – Możemy podjechać pod dom klienta, zorganizować i obsłużyć u niego całe przyjęcie – dodaje.
Foodtruck był już w różnych miejscach – na koncertach, targach, zjazdach, imprezach plenerowych, w wielu miejscach Krakowa. I może być wszędzie, wystarczy go zamówić.
Pożyczka na rozwój
- Pożyczkę na 50 tys. zł z BGK, udzieloną przez współpracujące z nim Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE), wzięliśmy ok. pół roku po otworzeniu działalności. Pozwoliła nam ona naprawić błędy początkujących, spiąć budżet, naprawić naszego foodtrucka, który nie był nowy. Dzięki temu ogólnie nabraliśmy rozpędu w naszej bieżącej, a wciąż początkującej działalności – wspomina Damian Orlof.
Dodaje, że jego organizacja mogła liczyć na wsparcie TISE podczas całego procesu ubiegania się o pożyczkę.
- Zostaliśmy krok po kroku przeprowadzeni przez meandry formalności i to było bardzo pomocne. Bardzo pozytywnie odbieramy współpracę z TISE.
Damian Orlof opowiada o pracownikach przedsiębiorstwa, którym trudno było odnaleźć się w innych miejscach pracy, a tutaj znaleźli dla siebie odpowiednie warunki.
Wsparcie dla osób wykluczonych
Szefem kuchni w przedsiębiorstwie jest Tomasz, który ma problemy ze słuchem. Na co dzień nosi specjalne aparaty, dzięki którym słyszy. Wcześniej w wielu miejscach pracował krótko, bo współpraca w kuchni bywała ciężka ze względu choćby na pośpiech i problemy komunikacyjne.
- U nas jest niezawodny, punktualny i świetnie sobie radzi. Piotr to kolejny pracownik naszej firmy. Gdy go przyjmowaliśmy był osobą całkowicie niesłyszącą. Rozmowa kwalifikacyjna wyglądała tak, że on mówił, a my pisaliśmy na kartce. Ani on, ani my nie znaliśmy języka migowego. Oprócz tego gra na harmonii, co jest niesamowite, bo przecież nie słyszy tego, co gra – mówi Damian Orlof.
Wśród pracowników jest także młoda kobieta z niepełnosprawnością intelektualną, która przez pół roku była bezdomna, pracą w przedsiębiorstwie rozpoczęła swój powrót na rynek pracy. Na początku stawiała warunek, że może pracować w kuchni, ale nie skróci paznokci, bo bardzo lubi je malować. Jednak doszła do porozumienia z pracodawcą i pracuje w przedsiębiorstwie już kolejny rok.
- Ma za sobą wiele trudnych doświadczeń, a dzięki pomocy prawnika pomagamy jej także prostować te sprawy. Chcemy pomagać naszym pracownikom w trudniejszych sytuacjach życiowych by nie zostawali z tym sami – mówi Damian Orlof.
- Mamy też pracownicę z dziecięcym porażeniem mózgowym, która w tej chwili jest na urlopie macierzyńskim. Niebawem wraca do pracy w obsłudze klienta na kasie, jest bardzo odpowiedzialna. Mamy też pracownicę ze stwardnieniem zanikowym bocznym, która pracuje zdalnie jako pracownik biurowo-księgowy – dodaje.
Więcej informacji
Bank Gospodarstwa Krajowego od 2012 r. realizuje program wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, które oferują niskooprocentowane pożyczki. Udzielają ich współpracujące z BGK instytucje finansujące. Aktualny program „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” działa w całej Polsce i ściśle wiąże się z misją BGK – wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
W 2020 roku BGK uruchomił Pożyczki Płynnościowe dla Podmiotów Ekonomii Społecznej, które zasilane są środkami pochodzącymi ze spłat pożyczek udzielonych PES z projektu pilotażowego realizowanego przez BGK w Działaniu 1.4 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 oraz Działaniu 2.9 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Więcej informacji na stronie bgk.pl.
Informacja na stronie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.
Informacja na stronie Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.
Informacja o konkursie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dla podmiotów ekonomii społecznej.
Zobacz zakładkę na Niepelnosprawni.pl o programach wsparcia BGK.
Więcej informacji o Food and Life na FB i stronie.
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz