Rozpoczyna się 9. Festiwal Kultury bez Barier
Wielkie święto kultury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami, podobnie jak w zeszłym roku, zapowie iluminacja Pałacu Kultury i Nauki. 30 września fasada PKiN rozbłyśnie festiwalowymi barwami.
Program festiwalu tworzy kilkadziesiąt instytucji i organizacji partnerskich z kilkunastu polskich miast, również z Warszawy. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi #MOŻESZ! być blisko. W Festiwalu Kultury bez Barier udział może wziąć każdy, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wiek czy status społeczny. 9. Festiwal Kultury bez Barier będzie, podobnie jak w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego. Dzięki rozwiązaniom, takim jak m.in. pętla indukcyjna dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, napisy do filmów czy brak barier architektonicznych, osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach na równi ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.
Razem przeciw barierom
- Razem przełamujemy bariery, tworzymy nowe rozwiązania i umożliwiamy uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Warszawa cały czas dba o rozwijanie infrastruktury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami w różnych instytucjach. Przed nami festiwalowe spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Podczas festiwalu zaplanowano blisko 200 wydarzeń, w tym seansów kinowych, spektakli teatralnych, wystaw, spacerów czy spotkań dyskusyjnych. Większość z nich jest bezpłatna, a te biletowane dostępne są w specjalnej festiwalowej cenie. Ponadto, goście festiwalu mogą liczyć na pomoc oraz wsparcie doświadczonego i przeszkolonego zespołu, w tym: ekspertów ds. dostępności, koordynatorów dostępności w poszczególnych instytucjach oraz asystentów-wolontariuszy, którzy zostali przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Zadbano również o odpowiednie formy komunikacji odbiorców wydarzenia z organizatorami, m.in. mailowo oraz poprzez SMS. Zaproszenia przygotowano natomiast w specjalnej, dostępnej formie, m.in. w edytowalnych dokumentach czy wideo z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM).
Organizatorami Festiwalu Kultury bez Barier są Fundacja Kultury bez Barier, Urząd m.st. Warszawy, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich oraz Disney Polska. Szczegółowe informacje dot. wydarzenia dostępne są na stronie internetowej festiwalu. Strona zgodna jest ze standardem WCAG 2.0.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz