Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasoby fabryki snów

08.05.2007
Autor: Artur Kowalczyk
Źródło: Magazyn Integracja 2/2007

Nastały złote czasy dla miłośników X muzy. Fani mogą bez większych problemów przebierać w informacjach i plotkach o gwiazdach filmowych, a co bardziej twórczy, nawet pokusić się o własną eksperymentalną produkcję.

klaps

Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu miłośnicy filmów przynajmniej raz w roku musieli kupować wielki katalog filmów wyprodukowanych w danym sezonie przez największe studia filmowe świata. Katalog taki zawierał podstawowe dane o filmach, producentach, aktorach i koniecznie indeksy nazwisk i tytułów. Niestety, z oczywistych powodów nie zawierał informacji o nieco mniej znanych wytwórniach.

Poszukiwacze zaginionych filmów

Dziś korzystający z wielkich portali filmowych wszystkie te informacje dostaną w mgnieniu oka. Zresztą nikt już nie szuka tylko tych podstawowych danych - fani chcą znać wzajemne relacje aktorów i reżyserów, sprawdzić, ile film zarobił pieniędzy, jak przyjęła go publiczność, dajmy na to w Australii itd. Oprócz informacji z planu filmowego ważne są teraz także plotki, romanse, aktorskie wpadki i dziwactwa. Wszystkie te informacje muszą być - co oczywiste - łatwo dostępne. Największymi tego typu serwisami w Polsce są Film-Web (www.filmweb.pl) i Stopklatka (www.stopklatka.pl). Oba serwisy zawierają informacje o dziesiątkach tysięcy filmów z całego świata, a także repertuary kin, informacje o premierach, wydarzeniach i festiwalach filmowych. Światowymi odpowiednikami polskich serwisów są m.in. Internet Movie Database (www.imdb.com), jedna z największych na świecie baz danych o filmach, oraz Rotten Tomatoes (www. rottentomatoes.com), znany serwis o filmach i grach komputerowych.

Ciekawostek o filmach i kinie możemy szukać także na stronach fanów danego aktora, reżysera lub gatunku filmu. Jednym z ciekawszych jest serwis o Clincie Eastwoodzie (www.eastwood.stopklatka.pl). Z kolei dla miłośników horrorów niezłym miejscem w sieci będzie serwis www.horror.boo.pl. Tego typu wortale to prawdziwe kopalnie informacji. Jak w przypadku każdego prywatnego miejsca w internecie trzeba jednak zachowywać ostrożność w kwestii wiarygodności newsów, a szczególnie informacji spoza planu filmowego.

Jak to z napisami było

Coraz częściej mamy możliwość dotarcia do filmów spoza głównego nurtu dystrybucji. Niestety, filmy niszowe bardzo często dostępne są tylko w oryginalnej wersji językowej. Na szczęście są serwisy, które dysponują przetłumaczonymi na język polski listami dialogowymi, m.in. www.napisy.org i www.napisy.info. Wybrany plik wystarczy ściągnąć na swój komputer i zgrać z odtwarzanym filmem. Trzeba jednak w tym miejscu koniecznie wspomnieć o prawie autorskim. W regulaminach obu serwisów jest masa obostrzeń (użytek prywatny, bez opłat, udostępnianie własnej twórczości - w tym wypadku tłumaczeń itd.). Trudno powiedzieć, co na to prawo. Zdania prawników są podzielone. Znana firma Gutek Film, w grudniu 2005 roku oskarżyła serwisy udostępniające napisy o piractwo i zagroziła pozwami sądowymi.
Dystrybutor stwierdził, że tłumaczenie jest integralną częścią dzieła, do której kupił prawa, i w związku z tym nie wolno rozpowszechniać innych tłumaczeń niż te, którymi dysponuje legalny dystrybutor serwisy.gazeta.pl/kultura/ 1,34791,3065677.html. Takie postawienie sprawy rozpętało prawdziwą burzę w polskim internecie. Serwisy „z napisami” zawiesiły nawet na chwilę działalność, ale w końcu wznowiły pracę, a jeden z nich przekształcił się oficjalnie w serwis... pomagający osobom głuchoniemym.

Poczytaj mi, mamo

Producenci sami niezbyt często udostępniają scenariusze filmowe w internecie. Oczywiście są wyjątki, szczególnie gdy film jest już nieco zgrany i zebrał wystarczającą liczbę doskonałych recenzji. Część z dostępnych w sieci „oryginalnych" dokumentów jest po prostu skradziona. Scenariusze dostępne w sieci są często spisywanymi z filmów dialogami wraz z uwagami spisującego. Mimo wszystko warto się czasem zapoznać z takim dokumentem, jeśli nie z czystej ciekawości, to żeby wyłapać szczegóły, które umknęły nam podczas oglądania ulubionego filmu.

Listę kilkudziesięciu filmów, także polskich, znajdziemy pod adresem www.scenariusze.stopklatka.pl. Dostęp do innych produkcji zapewniają setki dużych portali i małych stron w sieci, np. www.awesomefilm.com, www.geocities.com/thelunalounge/.

Niektóre scenariusze zostały wydane drukiem i można je przez internet kupić, np. dotyczące filmów Krzysztofa Zanussiego www.antykwariat.waw.pl (szukaj: „zanussi scenariusze") lub filmów zagranicznych, m.in. w księgarni Barnes & Noble (www.bn.com).

Gdyby przyszła nam ochota na napisanie własnego scenariusza, to warto nabyć program, który pomoże w tym przedsięwzięciu np.: www.practical-scriptwriter.co.uk, www.marinersoft-ware.com (Mac) lub www.celtx.com (gratis). Gdy zabraknie motywacji, koniecznie wejdźmy na stronę www.en.wikipedia.org/wiki/Highest-priced_speculative_ screenplays, z której można dowiedzieć się, ile za taką robotę biorą wielcy tej branży.

Oscara mi dajcie, Oscara!

Gdyby ze scenariuszem nie wyszło, nic ma się co martwić. W końcu mamy erę Web 2.0. Krótko mówiąc, jeśli przejawiamy choćby cień talentu i dysponujemy kamerą cyfrową, to możemy sami nakręcić film i, co równie ważne, zająć się jego dystrybucją. Oczywiście pierwszym miejscem, jakie trzeba odwiedzić, jest serwis YouTube (www.youtube.com). To tutaj skupia się obecnie uwaga użytkowników internetu (wspominaliśmy o tym miejscu w poprzednim numerze „Integracji").

Najpierw trzeba założyć darmowe konto w serwisie, a potem przesłać film na serwer. Film w formularzu trzeba dokładnie opisać - tytuł, język, gatunek, tagi (słowa kluczowe), krótka notka itd. Dzięki temu będzie można go łatwo znaleźć wśród dziesiątek tysięcy innych plików. Oprócz YouTube warto zajrzeć także na Google Video  (www.video.google.pl), Yahoo! Video  (www.video.yahoo.com),  MySpace Video www.videos.myspace.com), i oczywiście do polskiego serwisu Patrz (www. patrz.pl).

WIADOMOŚCI O KINIEklaps
Polski Instytut Sztuki Filmowej
www.pisf.pl
Media - program UE
www.mediadesk.com.pl
Stowarzyszenie Filmowców
Polskich
www.sfp.org.pl
Filmoteka Narodowa
www.fn.org.pl
Internetowa Baza Filmu Polskiego
www.filmpolski.pl

FESTIWALE FILMOWE
Berlinale - Berlin
www.berlinale.de
BIFA - Wlk. Brytania
www.bifa.org.uk
Camerimage - Łódź
www.camerimage.pl
Cannes
www.festival-cannes.fr
Crackfilm - Kraków
www.crackfilm.com.pl
Era Nowe Horyzonty - Polska
eranowehoryzonty.pl
Europejski FF - Polska
www.eff.pl
Filmy Świata Ale Kino! - Polska
filmyswiata.pl
Karlove Vary
www.kviff.com
Nowy Jork
www.filmlinc.com/nyff/nyff.htm
Oscary - Los Angeles
www.oscars.org
Rotterdam
www.filmfestivalrotterdam.com
San Sebastian
www.sansebastianfestival.ya.com
Toronto
www.e.bell.ca/filmfest
Tokio
www.tokyo-filmfest.or.jp
WFF - Warszawa
www.wff.pl
Wenecja
www.labiennaledivenezia.net

Błąd
Prawy panel

Wspierają nas