Sztanga na molo: rekordowa liczba zawodników
Już po raz drugi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z Fundacją Kołobrzeg bez Barier zorganizowały Integracyjny Turniej „Sztanga na Molo” w Wyciskaniu Sztangi Leżąc na liczbę powtórzeń. Zawody odbyły na molo przy plaży centralnej, w sąsiedztwie sanatorium Bałtyk.
Kołobrzeg przywitał zawodniczki i zawodników przepiękną słoneczną pogodą, która towarzyszyła im niemal do końca trwania rywalizacji. Rekordowa liczba uczestników – aż 69 (12 zawodniczek i 57 zawodników) – przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Podczas turnieju rozegrano kategorię open - z podziałem na sportowców pełnosprawnych i z niepełnosprawnością. Mężczyźni zmagali się ze sztangą ważącą tyle, co ciężar ich ciała, a kobiety – ze sztangą ważącą połowę ciężaru ich ciała. Sponsorzy i propagatorzy sportu rywalizowali zaś w kategorii VIP „Mecenas Sportu”, w której zobaczyliśmy aż siedmiu śmiałków, którzy próbowali swoich sił ze sztangą ważącą tyle, co połowa ciężaru ciała danego uczestnika.
Podczas zawodów poprzeczka powędrowała bardzo wysoko, a przygotowanie zawodników w kategorii osób niepełnosprawnych i sprawnych zaskoczyło wszystkich. W czasie rywalizacji ustanowiono nowe rekordy w liczbie wykonanych powtórzeń. Wiele pracy wykonali sędziowie: Grzegorz Leski, Mariusz Oliwa oraz Ryszard Kałamarz, którzy skrupulatnie zaliczali poprawne powtórzenia i wspólnie z prowadzącym Krzysztofem Głombowiczem oraz zawodniczkami i zawodnikami stworzyli niepowtarzalny klimat sportowych zmagań. Podczas każdego boju uczestnikom towarzyszył doping licznych kibiców, którzy głośno odliczali wykonane podejścia.
Wśród zawodniczek niepełnosprawnych wystartowała tylko Kinga Kępczyńska z Świecia, która sztangę ważącą 30 kg podniosła dwukrotnie. Zabrakło zeszłorocznej zwyciężczyni Kamili Rusielewicz z Koszalina.
Za to wśród sportowców pełnosprawnych wystartowało aż jedenaście pań. Żadnych szans nie dała swoim rywalkom zeszłoroczna zwyciężczyni zawodów Olimpia Felińska z Koszalina, kilkukrotna mistrzyni i rekordzistka Polski. Jest to aktualnie najlepsza zawodniczka w Polsce; zarówno w trójboju siłowym, jak i w wyciskaniu na maksymalny ciężar w kategorii wagowej do 57 kg. Olimpia, ze sztangą ważącą 27,5 kg, wykonała aż 61 powtórzeń – o 11 więcej niż w zawodach zeszłorocznych.
Drugie miejsce przypadło Honoracie Kaczorowskiej z Piły, także utytułowanej zawodniczce, która ze sztangą ważącą 30 kg wykonała 51 powtórzeń. Na najniższym stopniu podium stanęła Renata Barteczko z Koszalina, z 31 powtórzeniami przy ciężarze sztangi 32,5 kg.
Zwycięzcy obronili tytuły
Wśród zawodników niepełnosprawnych kolejność zawodników pod koniec imprezy była taka jak w zeszłym roku. Bezkonkurencyjny ponownie okazał się Grzegorz Lanzer, aktualny mistrz Polski oraz rekordzista Polski w kategorii wagowej 65 kg, który podczas mistrzostw Polski w Wiśle 7 czerwca 2014 r. ustanowił rekord Polski, wycisnąwszy sztangę ważącą aż 180 kg. Do Grzegorza należy rekord Polski w kategorii wagowej 72 kg – 170 kg, ustanowiony 17 listopada 2013 r. w Grudziądzu podczas drużynowych mistrzostw Polski. Reprezentant Startu Koszalin, zeszłoroczny zwycięzca zawodów, wykonał tym razem 47 powtórzeń z ciężarem 65 kg – to o 6 powtórzeń mniej niż przed rokiem.
Drugie miejsce zdobył Ryszard Fornalczyk, także reprezentant Startu Koszalin, zasłużony zawodnik, który już zakończył sportową karierę. To czterokrotny złoty medalista igrzysk paraolimpijskich, trzykrotny mistrz świata i dziesięciokrotny mistrz Europy, mający na swoim koncie aż 27 tytułów mistrza Polski. Tym razem Fornalczyk wykonał 32 powtórzenia z ciężarem 80 kg i po dogrywce wygrał z zawodnikiem młodszego pokolenia – Tomaszem Majewskim. Majewski to aktualny mistrz i rekordzista Polski wśród juniorów w kategorii wagowej 88 kg; jego najlepszy rezultat to 146 kg uzyskane podczas tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Wiśle.
Kategorię zawodników pełnosprawnych wygrał – po bardzo zaciętej walce – zeszłoroczny zwycięzca Szymon Podolańczyk, reprezentujący klub Pako z Szczecinka. Szymon na co dzień jest żołnierzem służącym w jednostce w Złocieńcu, gra także w czwarto ligowym klubie piłkarskim Darzbór Szczecinek na pozycji pomocnika lub napastnika. Ze sztangą o wadze 75 kg wykonał 38 powtórzeń w czasie 55 sekund. Po 37 powtórzeń wykonali Tomasz Zieliński z Wyszkowa oraz Paweł Tybarczyk z Bytowa; o zajęciu drugiego miejsca zadecydowała – podobnie, jak u zawodników z niepełnosprawnością – dogrywka. I właśnie w dogrywce Tomek wykonał aż 40 powtórzeń z ciężarem 80 kg – o 3 powtórzenia więcej niż w pierwszym podejściu konkursowym. Natomiast jego rywal zmagał się ze sztanga ważącą aż 92,5 kg i wykonał 34 powtórzenia.
W kategorii „Mecenas Sportu” wygrał dowódca 8. Batalionu Remontowego Paweł Prządka, który połowę wagi swego ciała wycisnął aż 55 razy. Drugie miejsce, z 47 powtórzeniami, należało do Tarika Boukalanego z Maroka, a trzecie – do Roberta Tworogala z 37 poprawnie wykonanymi powtórzeniami. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, którzy próbowali swoich sił w wyciskaniu samego gryfu i w pompkach.
Dla pierwszej trójki w każdej kategorii przygotowano weekendowe pobyty w Hotelu Wellness Pro-Vita w Kołobrzegu dla dwóch osób wraz z wyżywieniem.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marek Hok – poseł na Sejm RP, Anna Mieczkowska – członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, Janusz Gromek – prezydent Kołobrzegu, Tomasz Tamborski – starosta powiatu kołobrzeskiego.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz