Sejm przegłosował. PFRON uratowany
434 posłów głosowało 29 sierpnia 2014 r. w Sejmie za przyjęciem poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dotyczącej zachowania dotychczasowego statusu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przypomnijmy, że 1 stycznia 2015 r. miały wejść w życie przepisy dotyczące zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu PFRON, który zostałby pozbawiony osobowości prawnej, czyli straciłby zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych, np. wypłaty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością.
Posłowie jednogłośnie przyjęli nowelizację ustawy, dzięki
której PFRON zachowuje osobowość prawną, fot. Piotr
Stanisławski
Żaden z parlamentarzystów nie był przeciwny przyjęciu noweli, która utrzymuje osobowość prawną PFRON, a tylko dwóch z nich wstrzymało się od głosu. O celu tej nowelizacji mówił w Sejmie poseł Sławomir Piechota (PO), w ramach sprawozdania z prac Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
– Chodzi o utrzymanie stabilnego i silnego systemu zarządzania środkami PFRON, tak, aby podlegało to społecznej kontroli, co z kolei wymaga zachowania osobowości prawnej Funduszu i jego organów, tj. zarządu i rady nadzorczej - tłumaczył.
Ustawa ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Brak proponowanych zmian ustawowych groziłby utratą osobowości prawnej przez PFRON, bez zarządu i rady nadzorczej, pozostającym w dyspozycji ministra pracy i polityki społecznej.
Zatrudnienie bez zmian
Minister Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, uspokajał podczas posiedzenia Sejmu 27 sierpnia, że Fundusz ma środki na obsługę systemu dofinansowań dla pracodawców osób z niepełnosprawnością (SOD). Odniósł się w ten sposób do wcześniejszych obaw, że pieniędzy będzie w tym roku mniej o 150 mln zł. Zaznaczył także, że jest optymistą jeśli chodzi o zatrudnienie pracowników z orzeczeniami o niepełnosprawności.
– Jutro (28 sierpnia – red.) zostaną opublikowane wyniki badań BAEL i potwierdzą one, że zmiana w dofinansowaniach wprowadzona 1 kwietnia br. nie miała wpływu na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Jest tendencja do przekształcania się zakładów pracy chronionej w firmy bez tego statusu, ale jeszcze raz chcę potwierdzić, że nijak nie wpływa to na zatrudnienie – mówił minister Duda.
Odnosząc się do pytania posła Stanisława Szweda (PiS), minister podkreślił, że system orzeczniczy wymaga zmiany, i na kolejnym posiedzeniu podstolików w ramach okrągłego stołu, 26 września, zostanie zaprezentowany nowy model orzekania.
Komentarze
-
No i dobrze
29.08.2014, 16:25Inaczej ta forsa rozlazłaby sie po różnych resortach jak nie na ośmiorniczki by była wydanaodpowiedz na komentarz -
Niczego nie uratowano
29.08.2014, 14:52INTEGRACJO droga, czemu już w samym tytule NARZUCASZ czytelnikom myślenie (opinię), że dobrze się stało? To może być opinia prywatna autora tekstu (bo na pewno nie jest to dziennikarz, jak rozumiem - bo dziennikarz wiedziałby, co to jest obiektywizm), lecz proszę nie sugerować ludziom, co jest dla nich lepsze. Mają rozumy to sami zdecydują - dajcie żyć. Ja modlę się od lat o likwidację PFRONu - choć wiem, że żadna partia się na to nie odważy. Przykro mi, ale tłumaczenie (szczególnie przez niepełnosprawnych posłów), że lepiej utrzymywać znanego darmozjada i wroga niż męczyć się ze stwarzaniem czegokolwiek nowego jest utopią i bezmyślnością. W żadnym z cywilizowanych europejskich krajów (szczególnie w tych bogatszych społecznie) budynki urzędów zajmujących się sprawami tak marginalizowanych grup społecznych nie wyglądają tak, jak w Polsce (marmury, piętrowce, limuzyny, ogromne biura, bezlik personelu od niczego). Oni mają pokorę wobec problemów oraz szacunek wobec ludzi, dla których pracują - w przeciwieństwie do urzędników PFRON. Od dawna PFRON jest przechowalnią dla niedobitków politycznych i ja sobie nie życzę, aby z moich podatków (akurat sporych) nadal utrzymywać taką niezdrową instytucję, z nadętymi osobami, których kompletnie nic nie obchodzą żywi ludzie z ich trudnościami. Niczego nie uratowano więc poza stołkami zarządu oraz paru pań i panów. Pogrążono natomiast szansę na rewolucję w systemie orzecznictwa, dofinansowań faktycznych potrzeb dla prawdziwych ludzi, w podejściu do organizacji pozarządowych wypełniających zadania przypisane państwu itd. itd. ...odpowiedz na komentarz -
niepełnosprawny
29.08.2014, 13:41Co by się nie okazało, że po zmianie sposobu orzecznictwa o niepełnosprawności trzeba będzie wymienić karty parkingowe, które otrzymamy, miejmy nadzieję na dniach, bo okaże się że nowe orzeczenia będą nieważne.odpowiedz na komentarz -
to ci fachowcy będą decydować o orzecznictwie
29.08.2014, 12:34To "stoliki" świadczeniobiorców będą decydować o reformie orzecznictwa? A czy o kształcie reformy ZUS zdecydują emeryci i renciści? Może więc do zreformowania systemu oświaty zaprosić uczniów. Czy w ministerstwie nie ma fachowców?odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz