Zatrudnienie rośnie, liczba zpchr maleje
W II kwartale 2014 r. współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym oraz wskaźnik ich zatrudnienia wzrosły o 1,5 pkt. proc. w porównaniu z I kwartałem br. – wskazują ogłoszone przez GUS wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za II kwartał 2014 r.
Od kwietnia do końca lipca tego roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wyniósł 27,2 proc., a wskaźnik zatrudnienia 22,5 proc. W II kwartale tego roku pracowało 479 tys. osób z niepełnosprawnością, podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach tego roku - 441 tys. Liczba bezrobotnych spadła zaś z 93 tys. w pierwszym kwartale do 91 tys. w drugim. Oznacza to, że stopa bezrobocia spadła o 1 pkt. proc. w tym okresie.
„Jak wynika z powyższych danych zmiany w zakresie wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych (obniżenie kwot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych), jakie nastąpiły od 1 kwietnia 2014 r., nie spowodowały pogorszenia sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, która pozostaje na stabilnym poziomie” – komentuje na swojej stronie Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).
BON zwraca także uwagę na to, że wzrost wskaźnika zatrudnienia i aktywności zawodowej w stosunku do pierwszego kwartału jest charakterystyczny także dla lat poprzednich. „Należy dodać, iż w porównaniu do danych średniorocznych za 2013 r., w II kwartale 2014 r. zarówno współczynnik aktywności zawodowej jak i wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym utrzymał się na tym samym poziomie, natomiast stopa bezrobocia obniżyła się o 0,5 pkt. proc.” – podaje BON.
Wzrost, ale...
- Możliwy jest wzrost wskaźnika zatrudnienia o 1,5 pkt. proc. w porównaniu do wyników z I kwartału br., gdyż w badaniu zostały uwzględnione również osoby niepełnosprawne pracujące sezonowo. Po drugie widać, iż pracodawcy z tzw. otwartego rynku zwiększyli po 1 kwietnia br. zatrudnienie osób niepełnosprawnych, gdyż dla nich kwoty dofinansowań z PFRON zostały podwyższone w stosunku do zakładów pracy chronionej (zpchr). Dodatkowo wielu pracodawców, którzy utracili status zpchr, musiało właśnie przejść na tzw. otwarty rynek i w dalszym ciągu zatrudniać niepełnosprawnych, a więc to też ich pracownicy niepełnosprawni zostali ujęci w tym badaniu – komentuje Edyta Sieradzka z Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON). - Obawiam się jednak, iż po 2014 roku, patrząc na dane od wojewodów i z danych z SODiR, zostanie bardzo mała liczba pracodawców mających status zpchr – a to przede wszystkim oni chcieli zatrudniać niepełnosprawnych – dodaje.
W II kwartale 2014 r. wskaźnik zatrudnienia osób z
niepełnosprawnością wyniósł 22,5 proc., fot. sxc.hu
Według Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) w drugim kwartale tego roku nie widać wielkich zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnością.
- Nie ma niestety wzrostu, między innymi też z tego względu, że na rynku pracy nie pojawiły się nowe możliwości w tym zakresie. Cieszy jednak, że pracodawcy rynku chronionego nie zareagowali nerwowo na zmiany dotyczące wysokości dofinansowania – komentuje Monika Tykarska, wiceprezes POPON.
Rynek coraz bardziej otwarty
„W kwietniu tego roku na rynek otwarty przeszło 46 pracodawców. Rośnie także liczba podmiotów i osób zatrudnionych na rynku otwartym. W kwietniu 2014 r. było ich więcej o 967 w stosunku do października ubiegłego roku, a liczba zatrudnionych na otwartym rynku, porównując te dwa okresy, zwiększyła się o 6600 osób” – informował minister Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, w sierpniu tego roku w piśmie do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.
W tym samym piśmie minister informuje, że zwrócił się do ministra gospodarki z prośbą o zajęcie stanowiska ws. objęcia wymogiem zatrudnienia 6 proc. pracowników z orzeczeniem przez pracodawców zatrudniających co najmniej 17 pracowników ogółem.
„Jednocześnie zasugerowałem rozważenie wpływu na konkurencyjność przedsiębiorstw pułapu zatrudnienia obligującego do wpłaty na PFRON na poziomie do 10, 15 lub 20 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy – w przypadku nieosiągnięcia 6 proc. wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością” – poinformował pełnomocnik.
Pismo było odpowiedzią na postulaty zgłoszone przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie”.
Komentarz