Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała ponad 450 zakładów
Wciąż wysoki jest odsetek zakładów, w których nie przestrzega się przepisów dotyczących szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – wykazały kontrole Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) przeprowadzone w 2013 r. w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
W 2013 r. w 112 kontrolowanych zakładach 316 pracowników z niepełnosprawnością nie posiadało aktualnych szkoleń okresowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W 70 zakładach albo w ogóle nie przeprowadzono szkolenia wstępnego (instruktaż stanowiskowy), albo przeprowadzono je w sposób niewłaściwy. Przepisy w tym obszarze naruszono w 18 proc. zakładów pracy chronionej (zpchr) i zakładów aktywności zawodowej (zaz).
PIP zalecił także potrzebę kontynuowania kontroli zatrudniania, warunków bezpieczeństwa i higieny pracy osób z niepełnosprawnością, szczególnie w obszarze stanu obiektów i pomieszczeń, ich dostosowania do potrzeb i możliwości pracowników niepełnosprawnych. Dotyczy to zarówno chronionego, jak i otwartego rynku pracy.
Skala nieprawidłowości znacznie wyższa
PIP przebadała w ubiegłym roku warunki zatrudnienia 62,2 tys. osób z niepełnosprawnością; 18,4 tys. z nich miało lekki stopień niepełnosprawności. Skontrolowano 438 zakładów pracy chronionej, w sumie zatrudniających 60,1 tys. osób, w tym 46,2 tys. z orzeczeniem. Kontrolę przeprowadzono także w 19 zakładach aktywności zawodowej, które zatrudniają 1,1 tys. osób, w tym 819 z niepełnosprawnością. W wyniku 1385 kontroli, przeprowadzonych na wniosek starostów lub pracodawców, inspektorzy pracy wydali 29 opinii negatywnych.
Sami pracownicy z niepełnosprawnością także składali skargi, wskutek czego skontrolowano 144 zakłady pracy.
„W grupie zakładów posiadających status zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej skala nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bhp była znacznie wyższa niż w zakładach ubiegających się o taki status” – czytamy w raporcie PIP.
Czas pracy lekceważony
Wciąż znacznym problemem jest zbyt duża liczba osób, które doznają obrażeń w wyniku wypadków przy pracy.
– W zeszłym roku 735 osób doznało ciężkich obrażeń w czasie pracy – mówiła Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy, prezentując 11 września 2014 r. na posiedzeniu sejmowych komisji ds. kontroli państwowej oraz polityki społecznej i rodziny sprawozdanie z kontroli PIP za ubiegły rok.
Inspektorzy pracy stwierdzili, że w przypadku 2241 osób dokonano
oceny ryzyka zawodowego w związku z pracą na określonym stanowisku,
nie uwzględniając ich dysfunkcji i szczególnych potrzeb związanych
z wyposażeniem stanowiska i sposobem wykonywania pracy.
Kontrole PIP wykazały także nieprawidłowości dotyczące czasu pracy
osób z orzeczeniem. 23 pracodawców (7 proc. skontrolowanych zpchr i
zaz) zatrudniało 160 pracowników z niepełnosprawnością w czasie
pracy o zwiększonym wymiarze dobowym i tygodniowym. 11 pracodawców
zatrudniało zaś 130 pracowników w godzinach nadliczbowych bez zgody
lekarza, a 5 pracodawców zatrudniło 21 pracowników nie zważając na
zakaz wykonywania przez nich pracy w porze nocnej.
Komentarz