Zaczarowana Piosenka podbiła serca krakusów
Już po raz czwarty krakowianie mogli podziwiać zdolności artystyczne i sportowe osób niepełnosprawnych, dzięki organizowanym przez Fundację Anny Dymnej, IV Ogólnopolskim Dniom Integracji „Zwyciężać mimo wszystko”. Ich centralnym i najbardziej magicznym punktem, był Finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.
- Piosenka uwalnia w człowieku radość – opowiadała na czwartkowej konferencji prasowej Anna Dymna. – Najlepszym tego przykładem był Marek Grechuta, dlatego właśnie jego imieniem nazwaliśmy festiwal – tłumaczyła.
Na rozgrywanych w warszawskich Łazienkach 19 maja 2007 r. półfinałach pojawiło się 30 osób, które wybrano spośród prawie 300 chętnych z eliminacji. To właśnie tam wyłoniono finałową dwunastkę, która 16 czerwca 2007 r. wystąpiła na krakowskim rynku, podzielona na dwie kategorie wiekowe – do i od 16 lat. Wszyscy zaśpiewali dla nas wspólnie z gwiazdami – Arturem Gadowskim, Kasią Nosowską, Ewą Bem, Zbigniewem Wodeckim, Kubą Sienkiewiczem oraz Eweliną Flintą. Pierwsza piosenka pochodziła z repertuaru gwiazdy, drugą, już solo, śpiewała osoba niepełnosprawna. Widownia dopisała, pogoda, chociaż zanosiło się na burzę, również.
Wszyscy w napięciu czekali na pierwszych uczestników – rozpoczął, zapowiedziany przez Annę Dymną i Cezarego Kosińskiego – poruszający się na wózku Kamil Czeszel. Najpierw zaśpiewał w duecie z Arturem Gadowskim, a później porwał publiczność swoją interpretacją piosenki „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. W tym momencie wiedzieliśmy już, że będzie to profesjonalny konkurs, w którym walka o pierwszą nagrodę będzie stała na bardzo wysokim poziomie. Wszystkich dwunastu uczestników oceniało jury pod przewodnictwem Ewy Błaszczyk.
Po Kamilu Czeszelu na scenie pojawiali się kolejno Kasia Olesińska z Kubą Sienkiewiczem, Paweł Pastuszak w towarzystwie Ewy Bem, Karolina Sawka z Kasią Nosowską, Kasia Wachnik zaśpiewała z Eweliną Flintą, a Tomek Kowalik ze Zbigniewem Wodeckim. Na jurorach największe wrażenie zrobiła przeurocza Karolina Sawka – osoba niskiego wzrostu, lecz o niesamowitym głosie i wielkim sercu, nie tylko do śpiewania. Jej „Teksański” porwał wszystkich, włącznie z jury i to właśnie ona odebrała główną nagrodę – 24 tys. zł ufundowane przez Fundację Kronenberga.
- Nie spodziewałam się wygranej – opowiadała nam Karolina. –
Chciałam po prostu dobrze się bawić i właśnie dlatego wystartowałam
w tym konkursie.
Śpiewa od 11 lat, czyli od...3 roku życia. Na pytanie czy chciałaby
być piosenkarką odpowiada bez zająknięcia – Tak, chociaż nie wiem
czy zdrowie mi na to pozwoli.
Drugie miejsce w tej kategorii zajął Tomek Kowalik, a trzecie
Kamil Czeszel.
Po młodzieży, przyszła kolej na nieco starszych wykonawców.
Pierwszy zarapował Adam Podsiad, po nim przyszła kolej na Kasię
Nowak, która zajęła później trzecie miejsce w konkursie, ex equo z
występującym po niej Grzegorzem Dowgiałło. Następnie wystąpił
Dominik Strzelec – laureat drugiego miejsca, a ostatnia
zwyciężczyni – Justyna Adamska. W duecie z Arturem Gadowskim
zaśpiewała „Nadzieję” Iry, aby potem przekonać publiczność, że
warto „Wznieść serce nad zło”.
Atmosfera była wspaniała, a Ewa Bem przyznała, że równie wspaniały był poziom całej imprezy. – Nie przykładam do tych młodych ludzi innej miary, niż do pełnosprawnych wykonawców – tłumaczyła. – Głos to dar od Boga, a oni go mają – zakończyła naszą rozmowę wybitna piosenkarka.
Po koncercie wystąpili laureaci drugich miejsc Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Albertiana (nagrodą za pierwsze miejsce jest występ na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Na koniec zagrał zespół November Project.
Niedziela upłynęła pod znakiem zmagań sportowych – meczu siatkówki pomiędzy Reprezentacją Polski Siatkarzy Niepełnosprawnych przeciw Drużynie Gwiazd oraz rugby na wózkach, szermierka, tenis, piłka ręczna osób niewidomych i wiele innych atrakcji.
Dni Integracji zamknął Wielki Koncert – „Radość Mimo Wszystko”, który był połączony ze zbiórką pieniędzy na budowę ośrodka „Spotkajmy się”, który powstaje na terenie byłej bazy wojskowej w Lubiatowie. Do 30 czerwca 2007 r. można wspierać ten projekt wysyłając sms-a o treści „Spotkajmy się” pod numer 74-711 lub dzwoniąc z telefonu stacjonarnego pod numer 0400 407 401. Szczegóły dotyczące tego ośrodka można znaleźć tu.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz