O Uśmiech Dziecka - festyn integracyjny
19.06.2007
Zespół Szkół Integracyjnych nr 1 we Włocławku, wzorem lat ubiegłych, zorganizował IV Festyn Integracyjny „O uśmiech dziecka”. Festyn odbył się 26 maja 2007 r. na terenie placówki.
Impreza ta przygotowywana jest przez nauczycieli i pracowników szkoły przy wsparciu sponsorów i przyjaciół. Jest otwarta dla społeczności miasta i kierowana zarówno do dzieci z niepełnosprawnościami, jak i sprawnych. Konkurencje przygotowane są tak, aby każdy zainteresowany mógł wziąć w nich udział. Gry i zabawy zawierają elementy doskonalące zaburzone funkcje organizmu. Są także proste do zapamiętania, aby zachęcały do uprawiania czy wykonania ich samodzielnie w wolnym czasie. W trakcie trwania zabawy rodzice mogą otrzymać informacje o jej terapeutycznym działaniu. Za udział w zabawach, zawodach i innych konkurencjach każdy uczestnik otrzymuje choćby symboliczną nagrodę rzeczową, słodycze lub okolicznościowy dyplom.
Na tegorocznym festynie nauczyciele przygotowali wiele różnych stoisk, m.in. o charakterze plastycznym. Z okazji święta uczestnicy mogli wykonać dla mam bukieciki z bibuły, rzeczy z masy solnej, zrobić witraż, czy po prostu narysować coś lub pokolorować, w zależności od swoich umiejętności. Każdy mógł spróbować swoich możliwości na torze przeszkód, ergometrach sportowych, w skoku w dal, w plażowej piłce siatkowej, a także w łowieniu rybek. Dla uczestników przygotowano pamiątki z festynu, loteryjkę fantową, zabawę kolorami i stoisko szkolnego koła PCK. Jak co roku, prezentowane były, preferowane przez nasza szkołę i stosowane w codziennej pracy, metody terapii uczniów niepełnosprawnych, m.in. dogoterapia i hipoterapia. Nie zabrakło też innych atrakcji - dwa potężne, dmuchane zamki cieszyły się ogromną popularnością. Rodzice mogli zapoznać się z pracą szkoły oglądając kroniki, zarówno te dawne, jak i najbardziej aktualne. Organizatorzy zawsze starają się, aby festyn był też miejscem promocji instytucji i placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych np. warsztatów terapii zajęciowej.
Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych firm i osób prywatnych festyn wzbogaciły atrakcyjne pokazy np:
- Policji: tresury psów, wyposażenia wozu policyjnego oraz motocykli,
- Straży Pożarnej,
- sekcji judo prowadzonej przez Mistrzynię Polski panią Anetę Szczepańską,
- karate tradycyjnego Shodan,
- motocykli Harleya,
- modeli statków,
- psiego sportu – Agility
Na terenie boiska szkolnego działało wiele sklepików z napojami i słodyczami. Dzięki przyjaciołom i sponsorom, których pozyskaliśmy, udało się zapewnić uczestnikom festynu nagrody i upominki oraz bezpłatny poczęstunek (grochówka, żurek kujawski, bigos z kiełbaską).
Swoje umiejętności artystyczne uczniowie prezentowali na scenie, która od godz. 9.00 do 13.10 tętniła życiem. Młodzi artyści wykonywali utwory na dzwonkach, flażoletach i fletach, prezentowali piosenki o tematyce przyrodniczej i bawili publiczność tańcami dyskotekowymi. Laureaci konkursu piosenki dziecięcej zabrali nas w krainę muzyki.
Dzieci nie zapomniały o Dniu Matki i przedstawiły w ramach Małego Samorządu Uczniowskiego montaż słowno–muzyczny, zaś młodzież z klasy piątej pokazała program artystyczny dla mam. Na scenie rozkwitły „dzieci–kwiaty”, czyli uczniowie z klasy I d, którzy bardzo lubią śpiewać i w piosenkach chętnie wracają do lat 70. XX wieku. Barwnie ubrani, z lekką tremą występując po raz pierwszy przed tak liczną publicznością, wykonali utwory z repertuaru Czerwonych Gitar.
Bajka Czerwony Kapturek, pomimo że była mówiona w języku angielskim, poprzez stroje i odpowiednią charakteryzację uczniów oraz odpowiednią dekorację była zrozumiała, a przesłanie płynące z niej - jasne i konkretne. Na scenie zaprezentowali się finaliści I Edycji Szkolnego Idola Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, w polskim i zagranicznym repertuarze, oraz młodzież przygotowująca samodzielnie choreografię i stroje do występu w Mini Playback Show.
Gościnnie na scenie wystąpiły grupy taneczne z Włocławskiego Centrum Kultury, przed sceną pokaz dały cheerleaderki Anwilu. Wszyscy występujący zostali poczęstowani pączkami, zimnymi napojami oraz otrzymali słodycze i drobne gadżety.
Scena, tak jak zostało zaplanowane, była bardzo dynamiczna, rozśpiewana, żyjąca uśmiechami występujących na niej dzieci. Zainteresowanie występami było bardzo duże, a oklaski widzów długie i gorące. W ten sposób spełniły się słowa zaśpiewane przez najmłodszych uczniów – „Baw się razem z nami, jeśli masz ochotę, to dla Ciebie gramy...”.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz