Rehabilitacja za... 257 dni
Czas oczekiwania na świadczenia z zakresu rehabilitacji w polskiej służbie zdrowia jest jednym z najdłuższych w stosunku do innych świadczeń. Średnio na przyjęcie na oddział rehabilitacji czeka się 257 dni – wynika ze sprawozdania Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2013.
Na przyjęcie na oddział rehabilitacji ruchu czekamy średnio w polskich szpitalach 160 dni. NFZ informuje też w swoim sprawozdaniu za ubiegły rok, że w zakresie programów lekowych nieonkologicznych najwięcej środków przeznaczono w zeszłym roku na leczenie stwardnienia rozsianego, co stanowiło 8,56 proc. wydatków w tym obszarze. Natomiast największe średnie koszty leczenia Fundusz poniósł w programach leczenia chorób ultrarzadkich, np. koszt leczenia jednego pacjenta chorego na mukopolisacharydozę typu VI to ponad 3 mln zł rocznie.
W ubiegłym roku więcej o 4 proc. środków w stosunku do roku 2012 przeznaczono także na leczenie psychiatryczne (w tym leczenie uzależnień). Koszt leczenia długoterminowego wzrósł o 5,6 proc., a opieka paliatywna i hospicyjna o 8,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Fundusz podkreśla w swoim sprawozdaniu, że lepsza jest także dostępność domowej długoterminowej opieki pielęgniarskiej, paliatywnej i hospicyjnej, gdyż nie trzeba czekać na nią w kolejce.
Wydatki na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w 2013 r. wzrosły o 7 proc. w stosunku do roku 2012.
Sprawozdanie Narodowego Funduszu Zdrowia zostało zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz