Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie poselska interpelacja ws. leczenia cukrzycy

01.10.2021
Autor: inf. prasowa
kobieta przekazuje posłance dokumenty

28 września odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, który prowadziła posłanka Ewa Kołodziej – przewodnicząca Zespołu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowiska pacjentów i ekspertów medycznych, m.in. prezes Polskiego Towarzystwa Diabetyków – Anna Śliwińska, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego prof. Marcin Czech. Podczas spotkania zaprezentowano wnioski i rekomendacje płynące z raportu „Ocena dostępu do nowoczesnej farmakoterapii (inhibitory SGLT-2, analogi GLP-1) w cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji klinicznych – analiza blisko 2 lata po refundacji”, który powstał z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Za realizację raportu odpowiada Instytut LB Medical.

Powołując się na profesorów Krzysztofa Strojka, Jarosława Kaźmierczaka i Ryszarda Gellerta, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska, zaznaczała, że nowoczesna farmakoterapia jest podstawą optymalnej opieki nad pacjentem z cukrzycą, która z kolei wpływa na problemy sercowo-naczyniowe czy nefrologiczne. Obecnie dostępne terapie umożliwiają protekcję tych trzech obszarów, poprawiając jakość życia pacjentów i zwiększając ich rokowania. Obecne zasady refundacji stały się nieaktualne w stosunku do wytycznych klinicznych, które jasno mówią, że leczenie powinno rozpoczynać się możliwie jak najszybciej od wykrycia choroby. Jak wynika z raportu, Polska jest na końcu krajów w Unii Europejskiej jeśli chodzi o dostępność refundacji dla szerokiej grupy pacjentów.

Brak odpowiedzi na potrzeby pacjentów

- Z badania ankietowego przeprowadzonego w ramach raportu wynika, że 98 proc. diabetologów zgadza się, że obecne zapisy refundacyjne nie odpowiadają na potrzeby pacjentów i lekarzy, a także mają zbyt wysoki poziom HbA1C i BMI, co zawęża grupę pacjentów. Insulinoterapia nie powinna wykluczać refundacji nowoczesnych terapii – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Czwarta fala COVID, a źle wyrównana cukrzyca

Źle wyrównana cukrzyca jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. 1 na 3 zgodny z powodu COVID dotyczyły pacjentów diabetologicznych. Cukrzyca typu 2 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 tj. hospitalizacji, przeniesienia na oddział intensywnej terapii, intubacji, konieczności mechanicznej wentylacji, a także zgonu.

Czynnikami ryzyka są przede wszystkim:

  • złe wyrównanie cukrzycy (tj. poziom HbA1c>7%)
  • obecność powikłań przewlekłych tj. choroba sercowo-naczyniowa, wysokie/bardzo wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe, z niewydolnością serca, niewydolnością nerek, otyłość.

Powyższa charakterystyka najbardziej zagrożonych COVID-19 pacjentów z cukrzycą typu 2 jest zbieżna ze wskazaniem refundacyjnym dla nowoczesnych terapii iSGLT-2 i aGLP-1 z tą różnicą, że w refundacji widnieje wyższy próg HbA1c>8%. Biorąc pod uwagę powyższe ze względu na trwającą pandemię COVID-19 niezwykle istotne jest poszerzenie dostępu do refundowanych iSGLT-2 i aGLP-1, a w szczególności poprzez obniżenie lub likwidację progu HbA1c 8%, które jest obecnie jawnym działaniem na szkodę pacjenta. Ponadto, według analizy ekspertów z Uczelni Łazarskiego, 1/3 środków z opłaty cukrowej powinna być przeznaczona na refundację nowoczesnych terapii w leczeniu cukrzycy.

Farmakoeknomiści i diabetolodzy zgodni – rozszerzenie refundacji oznacza wymierne korzyści

- Z perspektywy farmakonekonomicznej musimy patrzeć na stosowanie nowoczesnych terapii w kontekście zmniejszenia stosowania innych leków i zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym. Uzyskujemy bardzo duży efekt za względnie małe pieniądze. Powinniśmy traktować inwestowanie w te leki i rozszerzenie refundacji, jako inwestycję, która faktycznie przekłada się na rokowania pacjentów i długość i jakość ich życia – mówi dr hab. Maciej Niewada, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

- To leki, które rewolucjonizują zarówno leczenie, jak i podejście do leczenia cukrzycy typu 2. One zmieniają dotychczasowy obraz leczenia i podejście do leczenia pacjenta nie tylko diabetologicznego, ale też kardiologicznego, nefrologicznego i zmagającego się z otyłością. Warto zrobić wszystko, by zbliżyć się do wytycznych PTD i wytycznych międzynarodowych. Warto dziś zainwestować w takie leczenie, aby potem czerpać z tego wymierne korzyści. Nie tylko kliniczne, ale również ekonomiczne i społeczne – dodaje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Posłowie złożą interpelację do Ministerstwa Zdrowia

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, posłanka Ewa Kołodziej zadeklarowała, że na podstawie posiedzenia powstanie interpelacja do Ministerstwa Zdrowia, w której zwróci się o precyzyjną odpowiedź w kwestii wielkości planowanej refundacji i jej rozszerzenia dla nowoczesnej farmakoterapii w leczeniu cukrzycy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas