Przyznanie lokalu socjalnego
12.07.2007
Lokale socjalne muszą nadawać się do zamieszkania pod względem wyposażenia i stanu technicznego. Powierzchnia pokoi przypadająca na osobę w gosp. domowym najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w jednoosobowym - 10 m2.
Pamiętaj! Lokal socjalny może mieć obniżony standard.
1. Nie możesz opłacić mieszkania?
Lokal socjalny może być przyznany jeśli nie będziesz mógł sam wynająć lokalu w normalnym trybie i nie masz tytułu prawnego do żadnego lokalu. Co więcej, dochody twojego gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale Rady Gminy. Musi też ona podjąć uchwałę dotyczącą zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład jej zasobu mieszkaniowego, w tym wysokości dochodu gospodarstwa domowego, uzasadniającego oddanie w najem lokalu socjalnego. Zapytaj w Urzędzie Gminy lub sprawdź na stronach www, jaka wysokość dochodu uprawniać będzie do ubiegania się o lokal socjalny i jakie są zasady dysponowania zasobem mieszkaniowym.
Zapamiętaj, że zasady te powinny określać:
- wysokość dochodu gospodarstwa domowego, która uzasadnia oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego
- warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy
- kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego
- warunki dokonywania zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu, a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach
- tryb rozpatrywania wniosków o najem lokali na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych, oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej
- zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę, lub w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy
- kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2.
Uwaga! Umowa najmu lokalu socjalnego zawierana jest z najemcą na czas oznaczony. Jednakże po upływie oznaczonego w umowie czasu można przedłużyć ją na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.
Pamiętaj! Stawka za czynsz w lokalu socjalnym nie może przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.
W razie wzrostu dochodów gospodarstwa domowego ponad wysokość określoną w uchwale, od dnia ustania najmu do czasu opróżnienia lokalu, najemca powinien co miesiąc uiszczać odszkodowanie w wysokości odpowiadającej czynszowi, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego. Zwróć również uwagę, że gmina może wypowiedzieć najem lokalu socjalnego bez zachowania terminu wypowiedzenia, jeżeli najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu i może go używać.
2. W wypadku eksmisji...
Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, lokator lub właściciel jakiegoś lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu, i nakazać jego opróżnienie.
Po rozprawie sąd może orzec opróżnienie lokalu, czyli eksmisję. Jednocześnie może przyznać uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego.
Sytuacja ta nie dotyczy jednak:
- kobiet w ciąży
- osób małoletnich
- niepełnosprawnych
- ubezwłasnowolnionych
- obłożnie chorych
- emerytów i rencistów spełniających kryteria konieczne do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej
- osoby o statusie bezrobotnego
- osoby spełniającej przesłanki określone w uchwale Rady Gminy.
W stosunku do tych osób istnieje obowiązek przyznania lokalu socjalnego, chyba że mogą one zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.
W przypadku osób małoletnich, ubezwłasnowolnionych oraz niepełnosprawnych - uprawnienie to dotyczy również osób sprawujących nad nimi opiekę i wspólnie z nimi zamieszkujących.
Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego określonego w wyroku sądu ciąży na gminie, w której znajduje się lokal podlegający eksmisji.
Komentarz