Prowadzę placówkę integracyjną i chcę ją rozwinąć, ale skąd wziąć na to środki?
- Dzięki wsparciu uzyskanemu przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) za pośrednictwem Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE) mogliśmy wyremontować przestrzeń do prowadzenia zajęć terapeutycznych dla dzieci oraz zatrudnić osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – mówi Katarzyna Ziętek, wiceprezes radomskiego Stowarzyszenia „Karuzela”.
„Karuzelę” powołano po to, aby dzieci z ADHD, zespołem Aspergera, autyzmem, ale też innymi niepełnosprawnościami mogły uzyskać kompleksową opiekę. Stowarzyszenie poprzez szeroki wachlarz swoich działań i prowadzonych placówek zapewnia odpowiednie wsparcie całej rodzinie.
Dla całej rodziny
- Zaczynaliśmy od punktu przedszkolnego i poradni psychologiczno-pedagogicznej. Powstał punkt przedszkolny, aby dzieci z diagnozą w kierunku autyzmu i ADHD mogły uzyskać fachową opiekę, a poradnia służy dzieciom do zajęć. Wcześniej rodzice musieli jeździć po Polsce i szukać takich zajęć. Z czasem zaczęło się to wszystko rozwijać, powstawały kolejne punkty przedszkolne, a w 2017 r. udało nam się założyć żłobek – opowiada Katarzyna Ziętek.
Obecnie istnieje punkt przedszkolny, przedszkole, żłobek, Niepubliczna Poradnia Specjalistyczna Centrum Edukacji Terapii i Rehabilitacji „Karuzela”, poradnia rodzinna, a od tego roku pierwsza klasa Szkoły Podstawowej z Oddziałami Terapeutycznymi, Integracyjnymi i Specjalnymi.
- Pożyczka oferowana przez BGK, którą otrzymaliśmy za pośrednictwem TISE, pozwoliła nam na poszerzenie wachlarza usług. Wiadomo, że jeśli w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością, trzeba zaopiekować się nią całą. Dlatego w naszej poradni prowadzimy m.in. treningi umiejętności społecznych, warsztaty, organizujemy turnusy rehabilitacyjne, kolonie, na które także pozyskujemy środki, dzięki czemu mogą być one albo bezpłatne, albo z minimalną odpłatnością – mówi wiceprezes Stowarzyszenia „Karuzela”.
Obustronne korzyści
Obecnie w przedszkolu jest 86 dzieci, w tym 51 dzieci z niepełnosprawnością. W punkcie przedszkolnym jest ich 13. Żłobek i przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych są bezpłatne. W szkole jest 7 dzieci w pierwszej klasie i mają one niepełnosprawność. Wszystkie placówki Stowarzyszenia mają charakter integracyjny. Jak zaznacza wiceprezes organizacji, rodzice dzieci zdrowych chętnie oddają je w opiekę do placówek prowadzonych przez „Karuzelę”, czekając nawet na liście rezerwowej – korzyść dla dzieci jest obustronna.
Grupy są 14-osobowe, z czego piątka dzieci z niepełnosprawnością, zarówno dzieci sprawne, jak i niepełnosprawne uczą się od siebie nawzajem.
- Dodatkowo w poradni prowadzimy nieodpłatne zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci jeszcze zanim pójdą do szkoły – dodaje Katarzyna Ziętek.
Rozważnie i odpowiedzialnie
- Stowarzyszenie „Karuzela” jest przykładem organizacji, która realizuje swoje plany w sposób rozważny i odpowiedzialny. Przeszła drogę od organizacji, która prowadziła zajęcia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, do wiodącej placówki, która kreuje system wsparcia dzieci i rodziców, a także dba o kształcenie kadr pracujących z osobami z zaburzeniami zachowania – mówi Małgorzata Domińska, starszy analityk ds. ekonomii społecznej TISE.
Podkreśla, że zauważalny jest znaczący rozwój organizacji, strategiczne myślenie w zapewnieniu wszechstronnej pomocy rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami spowodowane trudną ścieżką edukacji w środowisku z innymi dziećmi.
By móc rozszerzyć swoją działalność, Stowarzyszenie „Karuzela” na remont placówki z pożyczki otrzymała w sumie 350 tys. zł od 2018 r. Organizacja przeznaczyła pieniądze na remont siedziby i adaptację pomieszczeń do utworzenia oddziałów żłobkowych, przedszkolnych i szkolnych.
Plany na przyszłość
- Nie mówimy jeszcze ostatniego słowa, bo przestrzeń jaką dysponujemy ma ok. 6 tys. m. kw. Na razie zagospodarowanych mamy ok. 2 tys. m., zatem jeszcze wiele przed nami – mówi Katarzyna Ziętek. – Szukaliśmy pożyczki na rynku komercyjnym, ale niestety nie otrzymaliśmy jej. TISE pomogło nam przejść przez formalności, musieliśmy stworzyć biznesplan i udowodnić, że mamy możliwości spłaty pożyczki – dodaje.
Organizacja planuje w przyszłości utworzyć klasy IV-VI szkoły podstawowej.
Dzięki oferowanemu przez BGK wsparciu, zostały utworzone cztery miejsca pracy, a zatrudnione osoby pracują cały czas w organizacji. Dzięki temu oprocentowanie pożyczki było jeszcze niższe.
Dowiedz się więcej
Bank Gospodarstwa Krajowego od 2012 r. realizuje program wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, które oferują niskooprocentowane pożyczki. Udzielają ich współpracujące z BGK instytucje finansujące. Aktualny program „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” działa w całej Polsce i ściśle wiąże się z misją BGK – wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
W 2020 roku BGK uruchomił Pożyczki Płynnościowe dla Podmiotów Ekonomii Społecznej, które zasilane są środkami pochodzącymi ze spłat pożyczek udzielonych PES z projektu pilotażowego realizowanego przez BGK w Działaniu 1.4 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 oraz Działaniu 2.9 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Więcej informacji na stronie bgk.pl.
Zobacz nasz poradnik o tym, kto i jak może starać się o wsparcie z pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej (PES) oraz na co można je przeznaczyć. Wyjaśniamy to krok po kroku.
Informacja na stronie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach.
Informacja na stronie Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.
Zobacz zakładkę na Niepelnosprawni.pl o programach wsparcia BGK.
Więcej informacji o Stowarzyszeniu „Karuzela”.
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz