Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl
Lider Dostępności 2021. Znamy laureatów konkursu!; Rewolucja w zasiłkach wypłacanych przez ZUS. Sprawdź, co się stanie od nowego roku; Lekcja radykalnej empatii z Babą od polskiego; Obrazy z aukcji w słusznej sprawie. To tylko kilka informacji tego, co wydarzyło się w drugim tygodniu października. Więcej newsów znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.
Szczególnie polecamy
PFRON w obliczu wyzwań
- Trzeba odejść od modelu opartego na charytatywności i zasiłkach na rzecz modelu opartego na prawach – powiedział Jan Monsbakken, były prezes Rehabilitation International i jeden z uczestników konferencji, zorganizowanej z okazji 30-lecia PFRON, której wiodącym tematem było to, jak włączać osoby z niepełnosprawnością w rynek pracy.
Lider Dostępności 2021. Znamy laureatów konkursu!
- 6 lat temu po raz pierwszy wręczyliśmy te bardzo ważne nagrody. Bardzo ważne, bo dotyczące przestrzeni publicznej, która z samego założenia ma być dostępna dla każdego. Jeżeli przestrzeń ma być publiczna, to każdy musi mieć możliwość wejścia, jeśli tak nie jest, to traci ona swój walor publiczności – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając galę rozdania nagród kolejnej edycji konkursu Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich „Lider Dostępności 2021”. Finał 6. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego odbył się w Pałacu Prezydenckim 13 października 2021 r.
Najważniejsze wydarzenia
MRiPS: Ponad 231,6 mln zł otrzymały w czasie pandemii domy pomocy społecznej
- Ponad 231,6 mln zł przeznaczył do tej pory rząd na wsparcie domów pomocy społecznej w walce z pandemią. Konsekwentnie wspieramy samorządy w prowadzeniu takich placówek – wskazuje wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Rewolucja w zasiłkach wypłacanych przez ZUS. Sprawdź, co się stanie od nowego roku
Nie opłaciłeś w terminie składek w ZUS i boisz się, że nie dostaniesz zasiłku chorobowego? Od nowego roku nie będzie z tym problemu. Przeczytaj o zmianach w wysokości zasiłków oraz długości ich pobierania.
Praca
Zaproszenie na konferencję online o zatrudnieniu i dostępności
„Osoby z niepełnosprawnościami w zatrudnieniu. Dostępność w środowisku pracy i przestrzeni publicznej” to tytuł ogólnopolskiej konferencji, którą będzie można oglądać online w dn. 21 i 22 października. Organizatorami są: Kujawsko-Pomorski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Lodołamacze 2021: Nagrodzono firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami
Pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami uhonorowano 7 października na czwartkowej Gali Finałowej XVI edycji Konkursu Lodołamacze 2021. „Współpraca z osobami z niepełnosprawnością to ogromny potencjał” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Nasze działania
Lekcja radykalnej empatii z Babą od polskiego
- Szczerze mówiąc, że tak pozwolę sobie na dygresję, ja nigdy nie odczuwałam różnicy: ci są ekstrawertykami, ci są introwertykami, ta osoba jest w spektrum, ta ma ADHD, ten lubi kwiatki, ten śmierdzące skarpetki - to wszystko w porządku. Dla mnie każdy człowiek w pewnym sensie ma inną wrażliwość na świat. Więc ja tego nigdy nie byłam w stanie postrzegać jako właśnie: o, ci są problematyczni, a ci nie. Bo ten się uczy bardziej słuchowo, a ten musi sobie pokrążyć i postukać, a ten coś innego. Każdy z nas inaczej troszeczkę doznaje tego świata – mówi w rozmowie z Mateuszem Różańskim Aneta Korycińska, znana szerzej jako Baba od polskiego, polonistka i oligofrenopedagożka nauczycielka w jednym z warszawskich liceów, ale też… influencerka, która na swoich mediach społecznościowych porusza m.in. tematy autyzmu, ADHD i depresji.
Warszawa: Eksperci Centrum Integracja w Instytucie Onkologii. Skorzystaj z naszych porad w każdą środę października!
Przez trzy środy października eksperci Integracji będą dostępni także poza stałą siedzibą Centrum Integracja przy ul. Dzielnej 1 w Warszawie. W każdą środę, począwszy od 13 października, w godzinach 8.00-16.00 nasi doradcy będą czekali na Was w Informacji Narodowego Instytutu Onkologii przy ul. Roentgena 5 w Warszawie.
Kultura
Ruszył projekt Poznaj Piwnicę pod Fortuną
Stowarzyszenie Otwieracz wspólnie z Piwnicą pod Fortuną (Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie) oraz Miastem Lublin zadbają o dostępność Piwnicy pod Fortuną.
Wchodźcie w RELACJE! Rusza 32. edycja Nieprzetartego Szlaku
Fundacja Nieprzetartego Szlaku ogłasza kolejny cykl imprez artystycznych dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy jeszcze mocniej stawiają na RELACJE. Tradycyjnie każdy będzie mógł znaleźć przestrzeń dla siebie na Nieprzetartym Szlaku.
Sport
Fundacja Avalon szkoli z cross treningu w Giżycku!
Miejsce treningowe dostępne dla osób z niepełnosprawnościami pojawi się również w województwie warmińsko-mazurskim. To za sprawą zaplanowanego od 16 do 18 października kursu prowadzenia treningów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, realizowanego przez Fundację Avalon. Dedykowane kadrze ośrodków sportowych, wolontariuszom oraz opiekunom osób z niepełnosprawnościami szkolenie poprowadzi Krzysztof Stern – wykwalifikowany trener i sportowiec z niepełnosprawnością. Szkolenie realizowane jest w ramach dofinansowanego przez PFRON projektu „Aktywni z Avalon”.
1. Orlen Paralympic Run za nami!
10. października na wybrane przez siebie trasy w Polsce i na całym świecie wyruszyli biegacze. Cel był jeden – pokazać, że można osiągnąć wyznaczone przez siebie cele, niezależnie od stopnia sprawności. Taki właśnie był 1. Orlen Paralympic Run – bieg organizowany przez Polski Komitet Paraolimpijski udowodnił, że niemożliwe nie istnieje!
Relacje
Obrazy z aukcji w słusznej sprawie
W naszej galerii prezentujemy kolekcję Michała Zaborowskiego pt. „Sztuka dostrzegania”, która przedstawia portrety znanych postaci polskiej kultury, sportu i biznesu. Trzydzieści obrazów wystawiono na aukcji, zorganizowanej przez dom aukcyjny Desa Unicum. Dochód z dzieł zostanie przekazany m.in. Fundacji Integracja.
Cudowna i pożyteczna. Jak klubokawiarnia pokonała trudności? [PJM, NAPISY]
Klubokawiarnia Pożyteczna. Niezwykłe miejsce z niezwykłym klimatem, tworzone przez niezwykłych ludzi. Jednak w swojej historii klubokawiarnia musiała mierzyć się z szeregiem wyzwań. Jak jej twórcom i pracownikom udało się stawić im czoła i kto w tym pomógł? Przekonacie się oglądając ten film.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz