9 listopada webinar „Czy warto być aktywnym zawodowo? Rozmowa o pracy osób z niepełnosprawnością”
Już 9 listopada (wtorek) o godzinie 20:00 odbędzie się webinar pt. „Czy warto być aktywnym zawodowo? Rozmowa o pracy osób z niepełnosprawnością”. W przygotowanej w ramach cyklu Wysokich Obcasów „Nieustraszona w pracy” rozmowie, weźmie udział Agnieszka Harasim – specjalistka ds. osób z niepełnosprawnością i ekspertka Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon oraz Monika Jankowska-Rangelov, Vice President w State Street. Webinar będzie transmitowany na fanpage'u Wysokich Obcasów oraz Fundacji Avalon na Facebooku.
Jak wygląda życie zawodowe kobiet z niepełnosprawnością? Czy mając orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy można podjąć zatrudnienie? Co to jest pułapka rentowa i jak się przed nią uchronić? Jakie prawa i przywileje ma pracownik z niepełnosprawnością? Jakie korzyści z zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością może odnieść pracodawca? Na te pytania już wkrótce odpowiedzą dwie fantastyczne osoby, które pomimo niepełnosprawności realizują się zawodowo, osiągają sukcesy łącząc pracę z życiem rodzinnym i w sporcie.
- Będziemy rozmawiać o pracy z perspektywy osoby z niepełnosprawnością. O tym jak być aktywnym w różnych sferach życia, zarówno zawodowych, jak i rodzinnych. I uwierzcie mi, niepełnosprawność nie jest przeszkodą. Tak naprawdę – wystarczy zacząć! – mówi Agnieszka Harasim, specjalistka Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon.
Podwójna dyskryminacja
Celem realizowanego przez Wysokie Obcasy i State Street projektu #Nieustraszonawpracy jest podkreślenie znaczenia determinacji, siły, wyznaczania sobie autentycznych celów, konsekwencji w działaniu i wzajemnego wspierania się kobiet, które wciąż muszą walczyć o to, by na rynku pracy traktowano je na równi z mężczyznami. Gościem najbliższego webinaru, będą Panie z niepełnosprawnościami, które często wkraczając na ścieżkę zawodową, walczą z podwójną dyskryminacją.
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Organizacja powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.
Fundacja Avalon aktualnie wspiera ponad 12 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 230 mln złotych.
***
Agnieszka Harasim jest specjalistką do spraw doradztwa osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w Kompleksowym Centrum Poradniczym Fundacji Avalon. Świadczy darmowe porady z zakresu przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej. Udziela informacji na temat aktywności sportowej, warsztatów, szkoleń i innych działań, mających na celu rehabilitację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością. Od kilku lat trenuje kolarstwo szosowe i współprowadzi stowarzyszenie związane z tematyką sportową. Jest zapaloną podróżniczką.
Monika Jankowska-Rangelov, EMEA Head Inclusion & Diversity, Vice President w State Street posiada ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe w organizacjach międzynarodowych – obecnie realizuje regionalną strategię I&D, współpracując z 9 europejskimi lokalizacjami, wspierając ponad 50 sieci pracowniczych w wymiarach płci, wielokulturowości, LGBT+, rozwoju osobistego i zawodowego, rodzicielstwa/ rodziny, niepełnosprawności i zdrowia psychicznego. W czasie wolnym wolontariuszka w roli aktywnej coach-ki, mentorki i trenerki zawsze związanej z tematem włączania różnorodności do różnych sfer ludzkiego życia, zwłaszcza w miejscu pracy. Monika doświadcza niepełnosprawności ruchowej, jest dumną mamą dwojga dzieci i żoną Bułgara – co daje jej codzienne doświadczenie wielokulturowości we własnej rodzinie.
Komentarze
-
Dyskryminacja w pracy
12.11.2021, 12:04wszyscy pracownicy niepełnosprawni pobierający renty z ulga do 30tys. nie złożą u pracodawcy PIT2, tym samym od nowego roku otrzymają dużo niższe wynagrodzenie netto za wykonywaną pracę.odpowiedz na komentarz -
Na krawędzi życia, emerytów podzielono przez symbole na zasłużonych i do otrzymania świadczenia wyrównawczego...
11.11.2021, 03:36A co z kobietami w młodości losowo doświadczonymi niepełnosprawnością ruchową, w dodatku spełniającymi opiekę, pielęgnację, walkę o zdrowie niesamodzielnych swoich dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, wymagających od urodzenia wszechstronnej pomocy do końca życia? Walkę o godne życie rodzinne, a przede wszystkim dla syna ciężko niepełnosprawnego, przewożonego na wózku inwalidzkim przez 42 lat, jaką wykonuje jedna z matek na rencie II grupy, ale od 2007 roku, gdy osiągnęła wiek emerytalny przeniesiona z urzędu na emeryturę z symbolem "EI". Jest to taki okres w życiu, w którym decyduje o jego godności, szacunku, nadany symbol identyfikacyjny w ZUS, bowiem stary człowiek, który w ciężkich warunkach dorabiał, aby zabezpieczyć sobie nawet niską emeryturę, chciałby trochę odpocząć, mieć jakieś wsparcie w dalszej opiece nad już dorosłym, wymagającym opieki dzieckiem, nie doczeka się tego, gdyż władza państwowa, nadal traktuje go jest jak zero, jak niewolnicę. Matki na emeryturze wg. art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych, pozbawione są prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, przeciwnie do matek młodszych w takiej samej sytuacji, jaką jest sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, ale nie pobierających emerytury. Taki stan podziału na lepszych i gorszych trwa od 2014 r. Mało tego, ponownego zróżnicowania, już wśród samych emerytek, Sejm podzielił w uchwalonej w dniu 29 października 2021 r. ustawie o świadczeniu wyrównawczym dla osób pobierających wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki - druk nr 1614, 1614-A, 1678, 1678-A i senackim druku nr 558. W tejże ustawie dokonano odstępstwa od nakazu równego traktowania podmiotów podobnych. Podzielono nas stare matki według symboli. Wyróżniono matki z symbolem EWK, a pozostałe matki z innymi symbolami pozbawiono prawa do świadczenia wyrównawczego. Ponoć zabrakło rządowi dla ok. 8 tys. matek bez "EWK", steranych ciężką opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym, pieniążków, o dziwo... w wysokości 4 miliardów zł! Ustawa trafiła do Senatu, jest sprzeczna z zasadami w Konstytucji RP. Kolejna ustawa dyskryminująca i faworyzująca matki, których istotną cechą wspólną jest sprawowanie opieki nad dzieckiem ze znacznym stopniem niepełnosprawności i rezygnacja z pracy... Nasza siedmioletnia walka o swoje prawa zawarte w konstytucyjnych zasadach równości wobec prawa (art. 32 ust. 1) i sprawiedliwości społecznej (art. 2), została zakończona skazaniem matek bez symbolu EWK na wieczną poniewierkę z dzieckiem niesamodzielnym, wymagającym stałej opieki, a wywyższeniem matek z symbolem EWK w w/w ustawie. - Opinia Sądu Najwyższego do ustawy - druk nr 1614, nie akceptuje wprowadzenie do życia ustawy faworyzującej osoby tylko pobierające wcześniejszą emeryturę. (tzw. EWK) https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/druk.xsp?documentId=915E0353CB52A800C125878 80045A932odpowiedz na komentarz -
A co dla niepełnosprawnych to wyniknie z tego gadania?
06.11.2021, 16:11Kolejne towarzystwo wzajemnej adoracji bez celu sprawczego. Pogadać, pojeść i się rozejść.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz