Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl
Gość Integracji o wyzwaniach i planach PFRON; „Obiecanki cacanki”, a opieki wytchnieniowej w stolicy brak; Od 1 listopada nadawcy programów muszą zapewnić dostępność ważnych komunikatów dla osób z niepełnosprawnością; Weź udział w bezpłatnych warsztatach z samoobrony i asertywności dla kobiet* z niepełnosprawnościami; Zobacz idealnie dostępne Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu. To tylko kilka informacji tego, co wydarzyło się w pierwszym tygodniu listopada. Więcej newsów znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.
Polecamy
Gość Integracji o wyzwaniach i planach PFRON
W tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obchodzi 30-lecie istnienia. Na urodziny niejako dostał w prezencie nowe obowiązki, ale też dodatkowe środki m.in. za sprawą pakietu programowego „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. O tym, na czym polegają bieżące działania Funduszu i jakie stoją przed nim wyzwania, mówi Prezes Zarządu PFRON, Krzysztof Michałkiewicz, odpowiadając na najczęstsze pytania Czytelników „Integracji”.
„Obiecanki cacanki”, a opieki wytchnieniowej w stolicy brak
O konieczności zorganizowania opieki wytchnieniowej dla rodzin, które stale zajmują się osobą z niepełnosprawnością mówi się od kilku lat. W roku obecnym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło na ten cel 50 mln złotych z Funduszu Solidarnościowego. O środki na realizację programu mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, zarówno powiaty, jak i gminy.
Wydarzenia
Weź udział w bezpłatnych warsztatach z samoobrony i asertywności dla kobiet* z niepełnosprawnościami
„Silniejsze i bezpieczniejsze” to pilotażowe zajęcia online z samoobrony i asertywności dla kobiet* z niepełnosprawnościami narządów ruchu oraz chorobami przewlekłymi. Bezpłatny warsztat, bazujący na metodologii WenDo, organizuje Fundacja Autonomia.
Od 1 listopada nadawcy programów muszą zapewnić dostępność ważnych komunikatów dla osób z niepełnosprawnością
„Nadawcy programów telewizyjnych są obowiązani do zapewnienia, by informacje o charakterze nadzwyczajnym, w tym publiczne komunikaty i ogłoszenia w sytuacji klęski żywiołowej, były rozpowszechniane wraz z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, chyba że ich rozpowszechnienie wraz z tymi udogodnieniami było niemożliwe – głosi nowy ust. 1a i ust. 1b art. 18a ustawy o radiofonii i telewizji po nowelizacji z 11 sierpnia 2021 r.” – przypomina prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Praca
Paweł Wdówik: studentów z niepełnosprawnościami przybywa, ale jeśli chodzi o rynek pracy, to Polska jest „w ogonie”
- Studentów z niepełnosprawnościami przybywa, ale jeśli chodzi o rynek pracy, to Polska jest w ogonie, to są zapóźnienia wieloletnie – podkreślił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, który w środę, 3 listopada, w Łodzi wziął udział w konferencji „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy”.
Nasze działania
Jest już nowy numer magazynu „Integracja”
- Zapraszam do lektury numeru jesiennego, który w dużym stopniu poświęciliśmy osobom niesamodzielnym. Opisy relacji między podopiecznym a opiekunem często pojawiają się w naszych tekstach i daje się zauważyć, że nastąpiła wyraźna zmiana świadomości społecznej. Osoby niesamodzielne zostają dopuszczane do głosu, a opiekunowie starają się z ich głosami liczyć i w imię godności rozumieją swoje powinności jako służbę drugiemu człowiekowi – zapowiada nowy numer magazynu Integracja 5/2021 redaktor naczelna, Ewa Pawłowska.
ABC Dostępności: J jak Język migowy
Na czym polega język migowy? Gdzie powinno się go stosować? Czym się różni polski język migowy od systemu językowo-migowego? Ile kosztuje nauka języka migowego? Tłumaczymy w kolejnej odsłonie cyklu „ABC Dostępności”.
Kultura
„Ptaki śpiewają w Kigali”, czyli Kinosfera o migracji dostępnie
15 listopada o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w ramach projektu Kinosfera obejrzymy polski dramat społeczny „Ptaki śpiewają w Kigali”. Film małżeństwa Krauze doskonale wpisuje się we współczesny kontekst geopolityczny. W dyskusji po filmie wezmą udział: reżyserka Joanna Kos-Krauze oraz Aleksandra Chrzanowska. Kinosfera będzie dostępna z audiodeskrypcją, napisami dla osób niesłyszących oraz pętlą indukcyjną dla osób słabosłyszących. Dyskusja po filmie tłumaczona będzie na polski język migowy.
Wielozmysłowe tyflografiki dostępne w Muzeum POLIN
Już nie tylko ekspozycja stała opowiadająca o tysiącletniej historii Żydów polskich, ale także wystawa czasowa jest dostosowana dla zwiedzających z niepełnosprawnościami wzroku. Muzeum POLIN przygotowało specjalne narzędzia pozwalające osobom o zróżnicowanych potrzebach nawiązać pełniejszy kontakt ze sztuką. Można je znaleźć na wystawie prac jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, Wilhelma Sasnala. Ekspozycja „Taki pejzaż” będzie otwarta dla publiczności do 10 stycznia 2022 r.
Sport
Ostatni turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy. Kto zostanie mistrzem Polski?
Wyjątkowo smakowicie zapowiada się ostatni w tym roku turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy. W Krakowie rozstrzygną się losy mistrzostwa Polski, o które powalczą Wisła Kraków i Legia Warszawa. Matematyczne szanse na tytuł wciąż zachowuje także ekipa TSP Kuloodporni Bielsko-Biała. „Walka o mistrzostwo wciąż jest otwarta” – mówi Przemysław Świercz, kapitan krakowskiej ekipy.
Relacje
Dostępna i nowoczesna szkoła? Obejrzyj materiał o Szkole Podstawowej nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi z Warszawy Wesołej [FILMIK]
Szkoła Podstawowa nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej otrzymała jedną z dwóch statuetek Lidera Dostępności 2021 w kategorii Obiekt usług lokalnych.
Zobacz idealnie dostępne Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu [FILMIK]
Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu zgarnęło statuetkę w kat. Obiekt usług lokalnych w konkursie Lider Dostępności 2021. Warto przyjrzeć się, jakie rozwiązania dostępności dla najmłodszych oferuje to przedszkole.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz