Opolskie: czternaste emerytury zasilą budżety kolejnych seniorów w regionie
W tym tygodniu „czternastki” popłyną do kolejnych emerytów i rencistów na Opolszczyźnie. Do połowy listopada oddział ZUS w Opolu wypłaci dodatkowe roczne świadczenie dla ponad 144 tysięcy osób.
Pieniądze z tytułu czternastej emerytury zasilają konta seniorów na Opolszczyźnie już od końca października. Przysługują osobom, które na 31 października 2021 r. mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Ci, których miesięczne ustalone przez ZUS świadczenie nie przekracza kwoty 2900 tys. zł brutto, mogą liczyć na dodatkowe 1250,88 zł brutto, bo tyle dokładnie wynosi czternasta emerytura.
- Do połowy listopada wypłacimy 168 milionów złotych z tytułu czternastych emerytur. Adresatami będzie ponad 144 tysięcy osób, które obsługuje opolski oddział ZUS. W drugiej części miesiąca te dodatkowe roczne świadczenia pieniężne przekażemy seniorom, którzy zwykle dostają należności z ZUS 20 i 25 dnia każdego miesiąca – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Pieniądze przyznane automatycznie
W gronie 144 tys. osób, którym do połowy listopada ZUS wypłaci dodatkową emeryturę aż 37,7 tys. świadczeniobiorców pobiera świadczenia za międzynarodowe okresy ubezpieczenia. Te osoby wykazały czas pracy w Polsce oraz za granicą, głównie w Niemczech.
O „czternastkę” nie trzeba wnioskować. Zakład przyzna i wypłaci pieniądze automatycznie. Świadczenie podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.
W związku z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, o świadczeniach rodzinnych, o dodatkach mieszkaniowych, o pomocy społecznej, o pomocy osobom uprawionym do alimentów czy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o rencie socjalnej, „czternastka” nie będzie zaliczana do dochodu świadczeniobiorcy. Osoby zadłużone nie muszą się obawiać, że stracą całość bądź część świadczenia, bo komornik nie jest upoważniony do przejęcia czternastej emerytury na pokrycie długów.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz