Czy rodzina ma prawo do czternastej emerytury po śmierci seniora?
Do połowy listopada opolski ZUS wypłaci „czternastki” dla 144 tys. osób. Zasadne jest pytanie: czy prawo do dodatkowego świadczenia rocznego ma rodzina, gdy senior umrze zanim przelew dotrze na jego konto?
ZUS wyjaśnia, że gdy „czternastka” nie została jeszcze przekazana uprawnionemu świadczeniobiorcy, nie otrzyma go rodzina w postaci świadczenia niezrealizowanego. Czym jest niezrealizowane świadczenie?
Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone. Jeżeli na przykład członek rodziny zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił przysługującego za ten miesiąc świadczenia, ponieważ otrzymał informację o zgonie tej osoby, to niezrealizowane świadczenie za listopad może być wypłacone rodzinie zmarłego. Jednak ZUS może to zrobić tylko na wniosek rodziny.
- Wypłata świadczenia niezrealizowanego dotyczy wyłącznie świadczenia podstawowego takiego jak emerytura czy renta. Zupełnie inaczej jest w przypadku dodatkowych wynagrodzeń, które wypłacane są w postaci trzynastej czy czternastej emerytury. Te świadczenia nie przysługują najbliższej rodzinie zmarłego – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego.
Dodatkowe roczne świadczenie w postaci przysługuje osobom, które na 31 października 2021 r. mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Ci, których miesięczne ustalone przez ZUS świadczenie nie przekracza kwoty 2900 tys. zł brutto, mogą liczyć na dodatkowe 1250,88 zł brutto, bo tyle dokładnie wynosi czternasta emerytura.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz