Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl
Wybierz Człowieka bez barier 2021!; Psychiatria dzieci i młodzieży. Co się musi zmienić?; Dostępność to budowanie świadomości przez lata; Raport NIK bezlitosny wobec programu „Za życiem”; ABC Dostępności: P jak PDF dostępny. Więcej newsów w podsumowaniu z drugiego tygodnia listopada znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.
Polecamy
Psychiatria dzieci i młodzieży. Co się musi zmienić?
- W czasie kolejnych lockdownów i teraz, po powrocie do nauki stacjonarnej, przyjmujemy pacjentów w bardzo głębokich kryzysach psychicznych, głównie w stanach zagrożenia życia. Są to dzieci i młodzież z myślami samobójczymi i po próbach samobójczych, którym bardzo trudno odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości – mówi nam w wywiadzie dr Aleksandra Lewandowska, Konsultantka Krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
Dostępność to budowanie świadomości przez lata
Rozmowa z Małgorzatą Jarosińską-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, nie tylko o trzech latach funkcjonowania Programu Dostępność Plus, ale też o zabytkach, komfortkach i skargach obywateli...
Wybierz Człowieka bez barier 2021!
Kapituła wybrała 20 półfinalistów 19. edycji Konkursu „Człowiek bez barier”. Na podstawie głosów Czytelników naszego portalu wybranej kandydatce lub kandydatowi wręczymy Nagrodę Publiczności. Poznaj te niezwykłe osoby i oddaj głos na jedną z nich!
Wydarzenia
Osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu za napaść na niepełnosprawnego kolarza
Na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok skazał w środę, 10 listopada, wrocławski sąd Wojciecha Ż., który w lipcu 2019 r. zaatakował paraolimpijczyka, reprezentanta Polski Rafała Mikołajczyka. Oskarżony zepchnął kolarza na trójkołowym rowerze do rowu podczas jego treningu.
Raport NIK bezlitosny wobec programu „Za życiem”
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z realizacji programu „Za życiem”. NIK nie ocenia jego wdrażania pozytywnie, właściwie w zdecydowanej większości obszarów dostrzegając poważne braki.
Szef PFRON: dodatkowe środki z budżetu m.in. na wypożyczalnię sprzętu, wynajem mieszkań i WTZ
- Dodatkowy miliard złotych przewidziany w ustawie budżetowej będzie przeznaczony, między innymi, na wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie do wynajmu mieszkania przez osoby z niepełnosprawnościami oraz na warsztaty terapii zajęciowej – powiedział prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz.
Nasze działania
ABC Dostępności: P jak PDF dostępny
PDF od lat jest powszechnie stosowanym formatem. Na stronach internetowych pełno jest zapisanych w ten sposób pism, załączników, regulaminów, raportów, czasopism, książek itp. Mało kto myśli jednak o tym, jak ten format może być kłopotliwy dla odbiorców, zwłaszcza z niepełnosprawnością. Dlaczego tak jest i jak przeciwdziałać wykluczeniu, tłumaczymy w kolejnym odcinku cyklu „ABC Dostępności”.
Maksymalnie dostępna dla pasażerów stacja metra Młynów w Warszawie
Stacji metra Młynów w Warszawie przyznano statuetkę Lidera Dostępności w kat. Duży obiekt użyteczności publicznej.
Kultura
Stwarzają przestrzeń do muzycznych i terapeutycznych spotkań oraz dobrych relacji
Fundacja Nieprzetartego Szlaku wraz z Teatrem Muzycznym w Lublinie zapraszają na muzyczne spotkania artystów z niepełnosprawnościami. 24. Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku odbędą się po raz pierwszy na profesjonalnej scenie. Artyści będą mogli spełniać marzenia i zadbać o relacje!
Sport
Utytułowany tenisista na wózku Dylan Alcott zapowiedział koniec kariery
Jeden z najbardziej utytułowanych tenisistów na wózku i lider światowego rankingu Dylan Alcott ogłosił, że po przyszłorocznej edycji Australian Open zakończy karierę. 30-letni Australijczyk ma w dorobku 23 tytuły wielkoszlemowe – 15 w singlu i osiem w deblu.
Wisła Kraków mistrzem Polski w ampfutbolu. „Kibice nas ponieśli”
Po trzech latach krakowski klub odzyskał mistrzostwo Polski w ampfutbolu. Wisła Kraków wygrała ostatni turniej PZU Amp Futbol Ekstraklasy i okazała się najlepsza w Polsce.
Relacje
Ćwiczyć każdy może?
Pamiętam swój WF z czasów szkolnych, a właściwie jego brak. Gdy w mediach trwa dyskusja o niechęci dzieci sprawnych do ćwiczeń fizycznych, zapomina się o dzieciach z niepełnosprawnością, które nie tylko nie mają dostępu do zajęć sportowych, ale nawet do jakościowej rehabilitacji. W małej miejscowości, w której mieszkałam przez lata, co rusz musiałam tłumaczyć, na czym polega moja choroba. W dużym mieście wcale nie jest lepiej.
Terapia górami w ŚDS-ie w Pewli Wielkiej
Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej wyróżnia się na tle tego typu ośrodków, bo od trzech lat prowadzony jest tutaj – prawdopodobnie pierwszy w Polsce – autorski program „Góroterapia”, czyli planowe wsparcie osób z niepełnosprawnością w terenie górskim.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz