Pełno-prawne osoby z niepełnosprawnościami - spektrum rozwiązań i możliwości w obliczu doświadczania przemocy
Współcześnie wielu ludzi koncentruje się na intensywnym dążeniu do poprawy swojego statusu, dbaniu o własne potrzeby oraz poprawie funkcjonalności środowiska w celu tworzenia jak najlepszych warunków bytowych. Istnieje wiele nurtów, które szerzą w społeczeństwie hasła równości, wolności i tolerancji dla każdej grupy społecznej. Pomimo to społecznością narażoną na brak równych szans są osoby z niepełnosprawnością. Czy mają równorzędne prawa? Czy w obliczu doświadczania przemocy adaptowane są do potrzeb tych osób warunki i możliwości niesienia im pomocy?
Aspekt prawny
Powszechną regulacją prawną dotyczącą omawianej problematyki jest Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzona w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1169 z późn. zm.), która umożliwia osobom z niepełnosprawnością rzeczywiste korzystanie ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami. Konwencja została przyjęta przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a Polska ratyfikowała ją w 2012 r.
Jednym z postanowień Konwencji jest zakaz bezprawnego i samowolnego pozbawiania wolności, wolność od tortur lub okrutnego, nieludzkiego albo poniżającego traktowania lub karania, zakaz poddawania, bez swobodnie wyrażonej zgody, eksperymentom medycznym lub naukowym. Wszystkie ww. komponenty są składową powszechnie znanego pojęcia przemocy.
Na gruncie krajowym najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestie przeciwdziałania przemocy są Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1249) oraz liczne rozporządzenia.
Skala problemu
Przemoc w rodzinie są to „działania lub rażące zaniedbania dokonywane przez jednego z członków rodziny przeciwko pozostałym, wykorzystując istniejącą lub stworzoną przez okoliczności przewagę sił lub władzy i powodujące u ich ofiar szkody lub cierpienie, godzące w ich prawa lub dobra osobiste, a w szczególności w ich życie lub zdrowie (fizyczne bądź psychiczne)” (Melibruda J., 2002, s. 755).
O przemocy możemy mówić wtedy, gdy zajdą następujące cztery okoliczności:
- jest to zamierzone działanie lub zaniechanie działania;
- jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą;
- działanie lub zaniechanie jednej osoby narusza prawa i dobra osobiste drugiej;
- osoba, wobec której stosowana jest przemoc, doznaje cierpienia i szkód fizycznych oraz psychicznych.
Według studium Przemoc w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych. Raport z badania ogólnopolskiego 2015 r. oraz badania porównawczego z lat 2009–2015 (K. Korzeniowski, P. Radkiewicz, 2015), w opinii społecznej przemoc w rodzinie wobec osób niepełnosprawnych wydaje się zjawiskiem wyraziście obserwowalnym.
Wśród respondentów stosowanie przynajmniej jednej formy przemocy wobec osób z niepełnosprawnością – poza własną rodziną – relacjonowało 43,3 proc., we własnej rodzinie zaś – 21 proc. Z analizy przytaczanych badań wynika, że średnio 29,8 proc. ankietowanych zna przypadki przemocy fizycznej (29,3 proc.), ekonomicznej (28,9 proc.), psychicznej (28,5 proc.) oraz seksualnej (18,2 proc.) poza ich rodziną wobec osób z niepełnosprawnością, a średnio 12,8 proc. dostrzegało przypadki przemocy fizycznej (12,1 proc.), ekonomicznej (13,1 proc.) i psychicznej (12,3 proc.) oraz seksualnej (8,2 proc.) wobec tych osób we własnej rodzinie. Wyniki te wskazują na wysoki poziom przemocy wobec osób z niepełnosprawnością.
Gdzie szukać ratunku?
Osoby z niepełnosprawnością doświadczające przestępstwa przemocy bądź najbliżsi tych osób mają wiele możliwości skorzystania z pomocy.
Art 3. Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie mówi o bezpłatnych formach pomocy. Należą do nich:
- poradnictwo medyczne, psychologiczne, prawne, socjalne, zawodowe i rodzinne;
- interwencja kryzysowa i wsparcie;
- ochrona przed dalszym krzywdzeniem przez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakaz kontaktowania się i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej;
- zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie;
- badania lekarskie w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie;
- zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego wspólnie ze sprawcą przemocy lokalu, pomocy w uzyskaniu mieszkania.
Jednostkami, które udzielają pomocy osobom doświadczającym przemocy, są:
- policja,
- prokuratura,
- pomoc społeczna,
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- zespół interdyscyplinarny,
- ochrona zdrowia,
- Centra Interwecji Kryzysowej,
- organizacje pozarządowe,
- telefony informacyjno-interwencyjne oraz zaufania,
- Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonych Przestępstwem, tworzące Sieć Pomocy Pokrzywdzonym.
Sieć pomocy
Wszystkie wymienione instytucje odgrywają ważną rolę w przeciwdziałaniu przemocy. Przybliżę działanie ostatniej z nich. Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z wielu form pomocy oferowanej przez Okręgowe Ośrodki i Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, wspófinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości. Placówki te tworzą ogólnopolską Sieć Pomocy Pokrzywdzonym. Funkcjonuje 336 miejsc świadczenia pomocy w Polsce (wykaz placówek znajduje się na stronie: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl).
W każdym z tych miejsc osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwość skorzystania z szerokiej oferty pomocy merytorycznej i finansowej. Jest to przede wszystkim pomoc prawna, psychologiczna, psychiatryczna, pomoc materialna w postaci dofinansowania do czynszu, odzieży i żywności bądź opłat przedszkolnych i szkolnych itd.
Wszystkie formy pomocy mają na celu uświadomienie skali problemu, wskazanie możliwości rozwiązań sytuacji, podjęcie planu i ostatecznie usamodzielnienie się osoby pokrzywdzonej przestępstwem od sprawcy czynów zabronionych. Z pomocy można skorzystać w formie zdalnej i kontakcie bezpośrednim.
Dla zapewnienia szerokiej dostępności osobom z niepełnosprawnością istnieje możliwość konsultacji w języku migowym oraz spotkania w miejscach dostosowanych do ich potrzeb. Kompleksową pomoc uzupełnia ogólnokrajowa i całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym. Można skontaktować się telefonicznie pod nr.: 222 309 900 lub mailowo: info@numersos.pl.
Elżbieta Sugier – pedagog specjalny, terapeutka zajęciowa i integracji sensorycznej. Osoba pierwszego kontaktu w Stowarzyszeniu Wspierania Aktywności „Bona Fides”, nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Lublinie
Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Wspierania Aktywności „Bona Fides” pn. „Standaryzacja świadczonej pomocy w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem jako narzędzie zwiększenia efektywności świadczonej pomocy na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz osób im najbliższych”, współfinansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Artykuł pochodzi z numeru 5/2021 magazynu „Integracja”.
Komentarze
-
golden goose
09.11.2022, 10:48 -
OzN vs inna OzN
04.08.2022, 18:46Jak wygląda rozwiązywanie takich spraw, gdzie sprawcą przemocy wobec osoby niepełnosprawnej jest inna osoba niepełnosprawna? To znaczy, prawidłowo powinno być, by było jakieś śledztwo, ale jak w innych przypadkach sprawa bywa zrypana. Przykładowo, w szkole uczeń z ADHD (i tu nie chcę wszystkich osób z ADHD wkładać do szuflady z podpisem "niewychowani", ale chodzi mi o pewną problematyczną grupę, u której nie działa terapia, itd.) spycha ucznia na wózku ze schodów, ale sprawę się wycisza, bo "ten uczeń z ADHD jest bardziej pokrzywdzony przez los, niż ten uczeń na wózku".odpowiedz na komentarz -
Ed
29.07.2022, 16:25Szkoda, że to tylko puste słowa a wcm rzeczywistości tam gdzie sprawca przemocy ma znajomości nic się nie da zrobićodpowiedz na komentarz -
Ed
29.07.2022, 16:21Szkoda, że to tylko puste słowaodpowiedz na komentarz -
Moje traumy.
12.12.2021, 18:30Dzień dobry. Moje życie od początku było koszmarem z powodu tylko niepełnosprawności wzrokowej której rodzice nie zaakceptowali. Matka mną rzucała szarpala czasami kopała gdy byłam niemowlęciem. Potem przyszło uzależnienie i przemoc środowiska po uporaniu się z nim 20 lat temu co jest paradoksem. W zacofanej mieścinie na Podkarpaciu złe ludziska latami nie dawały mi żyć. Zmówili się, podstępnie pod kamerami publicznie długotrwałe upadlali mnie za pośrednictwem radia i telewizji a gdy wszystko się wydało organa ścigania zamiast zająć się bandziorami, zaczęły polować na zdrowie życie i pracę chorej kobiety. Trwało to 12 lat. Fałszowali opinie oraz zaświadczenia lekarskie czyniac że mnie przestępczynie i wariatkę czego moja legalna dokumentacja lekarską nie potwierdza, motywując skrajne bestialstwo krzywdzącymi pomówieniami i zniesławianie przemocą I nękanie. Byłam wieziona i torturowana z posmiewiskiem z powodu fizjonomie przez prawie 3 lata. W związku z powyższym mam pytanie. Czy możliwe jest założenie niebieskiej karty w odniesieniu do każdego z ww. oprawców? Zmieniłam środowisko jednak od bezprawnej inwigilacji mediów w mieszkaniu za które ciężkie pieniądze płacę, uwolnić się nie mogę. Pół życia mi zniszczyli gdy usprawiedliwienia dla przemocy żadnego nie ma. Pozdrawiam wszystkich udręczonych.odpowiedz na komentarz -
Szanowni Państwo, czy moglibyście zająć się także tematem przewmocy ale ze strony niepełnosprawnych? Bo takie zjawisko też istnieje. Przemocy wobec bliskich, otoczenia. Czy ktoś mógłby poświęcić temu troche uwagi.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz