Ceny prądu bardzo odczują osoby z niepełnosprawnością o najniższych świadczeniach. Koalicja Porozumienie Głuchych postuluje o obniżki
Obniżenie cen energii i gazu oraz rekompensata finansowa dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami w Polsce w związku z gwałtownym wzrostem cen prądu i surowców energetycznych oraz czasowe zawieszenie cen uprawnień do emisji CO2 – to postulat Koalicji Porozumienia Głuchych, który został przekazany Komisarz ds. Energii UE, Kadri Simson. Inicjatorem akcji jest Daniel Kowalski, Koordynator Koalicji.
Poniżej publikujemy list Koalicji Porozumienie Głuchych do Komisarz ds. Energii UE, Kadri Simson:
„W związku z gwałtownym wzrostem cen prądu i surowców energetycznych, uprzejmie prosimy o interwencję poprzez podjęcie szerokich działań legislacyjnych - dyrektywy UE mające na celu zahamowanie gwałtownego wzrostu cen energii i gazu w Polsce, wrażliwymi beneficjentami są osoby z niepełnosprawnościami którzy liczą w naszym kraju ponad 5 mln osób, oni najbardziej odczuwają skutki tej inflacji, gdyż utrzymują się z najniższych świadczeń emerytalno-rentowych. Gospodarstwa domowe osób z niepełnosprawnościami ponoszą ogromne koszty z tytułu wyższych rachunków za energię, wielu z nich ucierpiało finansowo z powodu pandemii. Astronomiczne podwyżki cen gazu mogły doprowadzić do pauperyzacji znacznej części osób z niepełnosprawnościami, co uważamy za niedopuszczalne i dyskryminujące osoby z niepełnosprawnościami, należy otoczyć takie osoby szczególną opieką i wsparciem finansowym, aby mogły one łagodniej odczuć skutki inflacji cen gazu i prądu.
Kryzys energetyczny UE związany z inflacją wywołuje niepokój, gdyż radykalnie wzrosną rachunki za prąd i gaz dla gospodarstw domowych osób z niepełnosprawnościami. Ostatnie wzrosty cen najmocniej odczują osoby z niepełnosprawnościami o niskich i średnich dochodach, gdyż wydają one znaczną cześć swoich dochodów na opłacenie energii. Należy podjąć skuteczne narzędzia i mechanizmy mające na celu ochronę wrażliwych odbiorców energii, w szczególności wszystkie osoby z niepełnosprawnościami, a nie tak jak dla wybranych grup z niepełnosprawnościami o niskich dochodach oraz z określonym kryterium dochodowym w Polsce. Takie rozwiązania legislacyjne przygotowuje Rząd RP, które w naszej ocenie są niekonstytucyjne – niezgodne z art.32 oraz sprzeczne z Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych. Takie nierówności i dysproporcje społeczne między poszczególnymi osobami z niepełnosprawnościami są niedopuszczalne, dyskryminujące pozostałą część osób z niepełnosprawnościami które także ponoszą ogromne wydatki w związku z inflacją i wzrostem cen energii.
Rynek energetyczny w Polsce oparty jest na wycenie węgla i uprawnień do emisji CO2.
Drastyczne podwyżki cen energii spowodowane są rosnącymi kosztami jej wytwarzania, także wdrażaniem polityki klimatycznej UE przez co mamy drożejące koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, stąd uzasadnione jest czasowe zawieszenie cen uprawnień do emisji CO2.
Jesteśmy zaniepokojeni tempem wzrostu inflacji w Polsce, według naszej oceny będzie ona jeszcze przez dwa-trzy miesiące rosnąć. Niewykluczone, że na koniec roku możemy mieć nawet 8-proc. dynamikę wzrostu cen.
W I kwartale 2022 r. inflacja może być nawet 9-procentowa, gdyż w okresie grudzień-styczeń będziemy mieli dużą aktywność konsumencką i rosnącą sprzedaż towarów i usług przez co większy popyt będzie sprzyjał wzrostowi inflacji.
Prognozuje się, że w 2022 r. wzrost ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie dwucyfrowy. Jak wiemy cena energii to połowa rachunku za prąd. Wzrost będzie dwucyfrowy na samej taryfie obrotu energią elektryczną.
Prosimy o przedstawienie Rządowi RP katalogu działań dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska by złagodzić skutki podwyżek cen prądu dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami niezależnie od kryterium dochodowego. Dodatek energetyczny powinien zostać podwyższony oraz adresowany do wszystkich osób z niepełnosprawnościami bez kryterium dochodowego. Regulacje prawne pozwolą pokryć nawet 50 proc. wysokości rachunku za energię elektryczną dla osób z niepełnosprawnościami, przez co łagodniej odczuliby oni skutki wzrostu cen gazu i prądu.
Inicjatorem i pomysłodawcą nin. postulatu jest Pan Daniel Kowalski, który jest Dyrektorem Zarządzającym Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych, Pełnomocnikiem Zarządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Koordynatorem Koalicji-Porozumienie Głuchych, który przygotował go wspólnie z Zarządem Stowarzyszenia.
Reasumując, w związku z powyższym uprzejmie prosimy aby Komisja Europejska podjęła działania legislacyjne w formie dyrektywy UE mającej na celu obniżenie cen prądu i gazu oraz wprowadzenie mechanizmu w formie rekompensaty finansowej dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami w Polsce w związku z gwałtownym wzrostem cen prądu i surowców energetycznych oraz czasowe zawieszenie cen uprawnień do emisji CO2.
Uprzejmie prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego postulatu.
Z wyrazami szacunku,
Daniel Kowalski
Koordynator Koalicji – Porozumienie Głuchych”
Skład Koalicji Porozumienie Głuchych:
- Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych w Warszawie,
- Wrocławskie Stowarzyszenie Głuchych „Nadzieja”,
- Skoczowskie Stowarzyszenie Głuchych,
- Częstochowskie Stowarzyszenie Głuchych,
- Kwidzyńskie Stowarzyszenie Głuchych.
Komentarze
-
Zdecydowanie tak!
17.11.2021, 20:08popieram taką inicjatywę. To co się dzieje z gazem, energią elektryczną, to jakieś szaleństwo...odpowiedz na komentarz -
komentarz
17.11.2021, 17:50Ciekawi mnie, jak odczują podwyżki opłat za prąd osoby z niepełnosprawnością nie mające prawa do żadnych świadczeń i będące osobami bezrobotnymi?!odpowiedz na komentarz -
I to jest problem a nie ciągle jakieś głupoty o seksie ON
16.11.2021, 19:07Ja już się boję, że nie będzie mnie stać na ładowanie baterii w wózku.odpowiedz na komentarz -
podwyszka gazu w Kazmierzu wlkp jest 170%-co dalej?
16.11.2021, 18:23podwyszono gaz na terenie gminy Kazmierz o 170 %odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz