Plany prawne dotyczące asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami
Asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami była głównym tematem posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Społecznych, które miało miejsce w poniedziałek, 15 listopada. „W grudniu przedstawimy założenia planowanego rozwiązania legislacyjnego w tej sprawie” – przekazała doradczyni Prezydenta RP, Paulina Malinowska-Kowalczyk.
- Dzisiejsza dyskusja przede wszystkim toczyła się wokół kwestii usługi asystencji osobistej i planowanego, projektowanego przez nas rozwiązania legislacyjnego, które w przyszłości mogłoby wejść w życie – powiedziała Paulina Malinowska-Kowalczyk, która zasiada w prezydenckiej Radzie ds. Społecznych.
Wolność i niezależność
Doradczyni pytana o to, na jakim etapie są prace nad propozycją, odpowiedziała, że są one zaawansowane, ale temat jest szeroki i wymaga przeanalizowania szczegółów.
- Myślę, że w połowie grudnia przedstawimy już takie twarde założenia tej naszej koncepcji regulacyjnej i mamy nadzieję, takim naszym marzeniem jest, by na przykład w 2023 roku ewentualne rozwiązanie legislacyjne weszło w życie – podkreśliła.
Paulina Malinowska-Kowalczyk zaznaczyła, że Rada współpracuje w tej sprawie bezpośrednio z Biurem Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak wskazywała, nadrzędnym celem projektowanego rozwiązania jest zagwarantowanie osobom niepełnosprawnym niezależności, wolności osobistej, prawa do decydowania o sobie i możliwości brania aktywnego udziału w życiu społecznym.
Usługa „szyta na miarę”
Doradczyni podkreśliła, że planowany projekt ma zakładać, że usługa asystencji osobistej będzie „szyta na miarę” – czyli ma uwzględniać potrzeby poszczególnych osób niepełnosprawnych.
- Jan Kowalski, który porusza się na wózku inwalidzkim, będzie miał zupełnie inne potrzeby niż Maria Nowak, która jest na przykład osobą z niepełnosprawnością intelektualną albo z chorobą psychiczną. Chcielibyśmy, by na etapie przyznawania tej asystencji, tworzenia spersonalizowanego planu wsparcia, bo tak chcemy go nazwać - te różne potrzeby zostały uwzględnione – zaznaczyła.
Doradczyni Prezydenta RP wskazywała również, że chodzi o to, by usługa asystencji osobistej była „trwała, miała formę nieprzerwaną”. Jak tłumaczyła, obecnie są realizowane projekty związane ze świadczeniem tej usługi, ale są one corocznie ogłaszane. – Celem tego rozwiązania legislacyjnego jest stworzenie kontinuum. Chodzi o to, by dać szansę zarówno asystentom osobistym, przede wszystkim oczywiście użytkownikom, wnioskodawcom, by mogli myśleć o tej asystencji jako o czymś trwałym, na co mogą liczyć w sposób nieprzerwany – zaznaczyła.
Pytana, kiedy projekt ustawy w tej sprawie może trafić do Sejmu, odpowiedziała, że w przyszłym roku.
Paulina Malinowska-Kowalczyk przekazała ponadto, że rozmowa na poniedziałkowym posiedzeniu Rady ds. Społecznych dotyczyła też m.in. kwestii monitorowania Centrów Usług Społecznych (CUS-ów).
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Komentarz