Forum Deinstytucjonalizacji już w połowie grudnia. Tematem głównym będzie asystencja osobista
- Na 14 grudnia zaplanowane jest II Forum Deinstytucjonalizacji z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, gdzie przedstawione zostaną założenia projektu o asystencji osobistej osób niepełnosprawnych – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta, Piotr Ćwik.
- Wstępny termin II Forum Deinstytucjonalizacji dotyczącego asystencji osobistej osób niepełnosprawnych jest przewidziany na 14 grudnia – poinformował prezydencki minister.
Minister Ćwik przypomniał, że podczas I Forum z udziałem prezydenta – które odbyło się w ubiegłym roku – ustalono, że na kolejnym takim spotkaniu zostaną przedstawione założenia projektu ustawy w sprawie asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Podkreślił, że nad założeniami pracuje obecnie zespół roboczy powołany w ramach prezydenckiej Rady ds. Społecznych. Dodał, że obok udziału prezydenta, zaplanowana jest również obecność m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawła Wdówika oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Jak informowała doradczyni prezydenta, Paulina Malinowska-Kowalczyk, asystencja osobista osób niepełnosprawnych była głównym tematem posiedzenia Rady w dn. 15 listopada. Malinowska-Kowalczyk wskazywała, że nadrzędnym celem projektowanego rozwiązania jest zagwarantowanie osobom z niepełnosprawnościami niezależności, wolności osobistej, prawa do decydowania o sobie i możliwości brania aktywnego udziału w życiu społecznym.
Usługa uregulowana prawnie
Doradczyni podkreśliła, że planowany projekt ma zakładać, że usługa asystencji osobistej będzie „szyta na miarę” – czyli ma uwzględniać potrzeby poszczególnych osób z niepełnosprawnością.
- Jan Kowalski, który porusza się na wózku inwalidzkim, będzie miał zupełnie inne potrzeby niż Maria Nowak, która jest na przykład osobą z niepełnosprawnością intelektualną albo z chorobą psychiczną. Chcielibyśmy, by na etapie przyznawania tej asystencji, tworzenia spersonalizowanego planu wsparcia - bo tak chcemy go nazwać - te różne potrzeby zostały uwzględnione – zaznaczyła.
Doradczyni prezydenta wskazywała również, że chodzi o to, by usługa asystencji osobistej była „trwała, miała formę nieprzerwaną”. Zaznaczyła, że obecnie są realizowane projekty związane ze świadczeniem tej usługi, ale są one corocznie ogłaszane.
- Celem tego rozwiązania legislacyjnego jest stworzenie kontinuum, by dać szansę zarówno asystentom osobistym, przede wszystkim oczywiście użytkownikom, wnioskodawcom, by mogli myśleć o tej asystencji jako o czymś trwałym, na co mogą liczyć w sposób nieprzerwany – powiedziała Malinowska-Kowalczyk.
Piotr Ćwik poinformował, że kolejne posiedzenie Rady ds. Społecznych zaplanowane jest na 13 grudnia, na dzień przed Forum Deinstytucjonalizacji.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz