Świadczenie dla opiekunów osób dorosłych. Czy mi przysługuje?
Witam serdecznie. Po śmierci mojego Taty, tj. od 13 lutego 2020 roku opiekuję się moją Mamą, która ma orzeczoną opiekę drugiej osoby. Od maja 2021 r. ja sama jestem rencistką z orzeczoną częściową niezdolnością do pracy - ze względu na stan zdrowia. Od 01.01 2022 r. nie jestem już w zatrudnieniu (zrezygnowałam z pracy - w wypowiedzeniu napisałam, że ze względu na przejście na rentę za sugestią Pani Kadrowej, jednakże prawdą jest to, że muszę być przy Mamie non-stop). Jak Państwo widzicie moją sytuację? Czy mogę starać się o świadczenie dla opiekuna? Moja renta na tzw. rękę wynosi 1370 zł. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Ps. Czy ewentualnie mogę gdzieś starać się o pomoc finansową?
Szanowna Pani,
jeżeli Pani Mama jest wdową i posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a Pani opiekuje się Mamą i musi z tego powodu zrezygnować z aktywności zawodowej to jest szansa uzyskania przez Panią świadczenia pielęgnacyjnego.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r., zgodnie z którym art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Wyrok wszedł w życie 9 stycznia 2020 r.
Polecam zapoznanie się z artykułem z naszego portalu.
Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym Centrów Integracji, które siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776) , Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik