Apel Rady Etyki Mediów
Rada Etyki Mediów zwraca się do dziennikarzy i wszystkich współtworzących media z apelem o podjęcie nowych, wytrwałych i konsekwentnych działań na rzecz przemiany stosunku społeczeństwa i władz do osób niepełnosprawnych. Trzeba zmieniać krzywdzące stereotypy. Trzeba pokazywać tych ludzi w normalnych sytuacjach społecznych, akcentować ich ludzkie możliwości jako obywateli mających równe prawa, choć nierówne szanse. Trzeba, aby zobaczono ich jako ludzi aktywnych wnoszących swój wkład w dobro wspólne.
Potrzebne jest nowe pojmowanie miejsca niepełnosprawnych w społeczeństwie - uznanie ich praw i rozpoznanie ich istotnych potrzeb. Media powinny stawać w roli rzecznika niepełnosprawnych wobec samorządów i władz, także władzy ustawodawczej. Mimo obecnych wielkich trudności musimy zbliżać się do europejskiego poziomu włączenia niepełnosprawnych do społeczeństwa.
Działania dziennikarzy i ludzi mediów na rzecz niepełnosprawnych, podejmowane zgodnie z Kartą Etyczną Mediów i w duchu gdańskiej Karty Powinności Człowieka, mogą budować wzajemne zaufanie i ożywiać społeczną solidarność, a ich skuteczność powinna być uznana za kryterium dojrzewania społeczeństwa obywatelskiego.
Warszawa, 9 kwietnia 2003 roku
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz