Ważne zmiany w programie „Rodzina 500+”
Od 1 stycznia weszły w życie ważne zmiany w programie „Rodzina 500+”. Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać do ZUS wyłącznie online, a pieniądze trafią na konto bankowe.
Dostosowujemy program „Rodzina 500+” do oczekiwań i potrzeb rodziców. Nasze doświadczenie pokazuje, że zdecydowana większość wniosków i tak składana jest online" – wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
1 lutego 2022 roku ruszy nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 r. – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Emp@tia. W każdej jednostce ZUS dla zainteresowanych klientów zostaną udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z pomocą pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto ZUS, aby dotrzeć do lokalnych środowisk, planuje utworzenie od lutego, tj. od daty rozpoczęcia przyjmowania wniosków na nowy okres świadczeniowy, dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach/urzędach (np. Poczta, KRUS). Rodziny będą miały tam zapewnioną pomoc zarówno w założeniu profilu na PUE ZUS, jak i w wypełnieniu i wysłaniu wniosku przez Internet. Punkty, gdzie zapewniana będzie pomoc w złożeniu wniosków, funkcjonować będą w ponad 8 tysiącach miejsc (około 7500 – Poczta, około 260 – KRUS, około 320 – ZUS), a więc w zdecydowanie większej liczbie, niż jest gmin w Polsce.
ZUS zapewnia pomoc w sprawie świadczenia wychowawczego:
- pod numerem specjalnej infolinii 22 290 55 00 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00)
- w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (w dni robocze w godz. 7.00–18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres:cot@zus.pl)
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz