Czy można otworzyć konto osobie ubezwłasnowolnionej?
26.01.2022
Ubezwłasnowolnienie jest określane przez ekspertów jako anachronizm prawny. Jest ono też sprzeczne z zapisami Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. Niestety brak innych rozwiązań, jak wspierane podejmowanie decyzji, sprawia, że wiele osób wciąż jest ubezwłasnowolnianych. Rodzi to wiele problemów związanych choćby z korzystaniem z usług bankowych.
- Czy mogę założyć konto swojemu synowi, który jest ubezwłasnowolniony rachunek w banku, na który wpływałaby jego renta socjalna i inne? Czy ja jako opiekun prawny będę miała dostęp do tych środków i czy będę mogła nimi dysponować np. wpłacić określoną sumę na rzecz budowanego przez jedną z fundacji domu opieki, w którym syn zamieszkałby po mojej śmierci? – takie pytanie zadała nam jedna z Czytelniczek. Skierowaliśmy je do Biura Rzecznika Finansowego.
Potrzebne zezwolenie sądu opiekuńczego
- Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie reprezentowana jest przez opiekuna prawnego. Ustanawiany jest on przez wydział rodzinny sądu rejonowego, tzw. sąd opiekuńczy. Zgodnie z art. 156 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. z 2020 r. poz. 1359 t.j.) opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką – odpowiada Marta Obroślak, ekspertka Biura Rzecznika Finansowego.
Podkreśla jednak, że opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku ubezwłasnowolnionego, stosowanie do brzmienia art. 156 k.r.o.
- W praktyce utarło się, że dokonanie czynności bankowej wymaga właśnie tego szczególnego zezwolenia sądu opiekuńczego, wydawanego w formie postanowienia. Oznacza to, że opiekun prawny działający w imieniu ubezwłasnowolnionego może otworzyć dla niego rachunek czy dysponować środkami przez niego zgromadzonymi na rachunku wyłącznie za zgodą sądu opiekuńczego – stwierdza ekspertka.
Czy można zarządzać pieniędzmi podopiecznego?
W tym konkretnym wypadku oznacza to, że autorka listu po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego może nie tylko otworzyć rachunek synowi, na którym będzie gromadzony jego majątek (środki pochodzące np. ze spadku czy z renty), ale również zarządzać środkami tam zgromadzonymi w zakresie, w jakim zezwoli na to sąd opiekuńczy (np. sąd może wyrazić zgodę na dokonanie darowizny na rzecz fundacji).
Błąd