Nowy Ład obniżył ci pensję? Ministerstwo Finansów radzi, co zrobić
27.01.2022
Do Integracji zaczęły zgłaszać się osoby z niepełnosprawnością pobierające rentę i równocześnie pracujące, ze skargą na to, że obniżyły się ich wynagrodzenia. Pytanie w tej sprawie skierowaliśmy do Ministerstwa Finansów. Rada? Złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS i skorzystanie z PIT-2.
Czytaj również: Polski Ład obniżył pensję, Integracja interweniuje
Zawinił nowy sposób naliczania składek
Co w takiej sytuacji robić? Skierowaliśmy takie pytanie do Ministerstwa Finansów.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dokonując obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych przez siebie świadczeń, „z urzędu” stosuje kwotę zmniejszającą podatek w zaliczkach – odpowiada nam Biuro Prasowe Ministerstwa. – Z kolei podatnik, na podstawie art. 34 ust. 2a ustawy PIT, może złożyć organowi rentowemu (ZUSowi) pisemny wniosek w sprawie pobierania zaliczki na podatek bez stosowania 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 5100 zł na rok.
W konsekwencji ZUS od kolejnego miesiąca po otrzymaniu wniosku, jeżeli nie miał możliwości uwzględnienia go już w miesiącu jego złożenia, obliczy zaliczkę bez pomniejszania jej o 1/12 kwoty zmniejszającej.
Podatnik może złożyć oświadczenie PIT-2 swojemu pracodawcy. PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Po otrzymaniu PIT-2 pracodawca będzie pomniejszał pobieraną zaliczkę o 425 zł (1/12 kwoty 5100 zł). Oznacza, to, że te pieniądze nie zostaną pobrane z comiesięcznej wypłaty.
Dokładniejsze informacje i instrukcje można otrzymać od Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz