Zakończył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: zebrano ponad 136 mln złotych
Hasłem tegorocznego Finału WOŚP było: „Przejrzyj na oczy”. Zbiórka miała na celu zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenie wzroku u dzieci.
Jak wszyscy dobrze wiedzą, finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna poprzedzana akcjami internetowymi i wydarzeniami, które rozpoczynają się już na początku grudnia.
Za pieniądze zebrane podczas 30. Finału, czyli ponad 136 mln złotych (dokładnie: 136 282 325), kupione będą m.in. angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.
Jak podali organizatorzy na swojej stronie internetowej, „oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc., stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych”.
WOŚP poinformowała też, że przy okazji 30. Finału salony optyczne mogą wziąć udział w ogólnopolskiej akcji bezpłatnych, przesiewowych badań wzroku u dzieci. Akcja potrwa do 28 lutego 2022 roku (szczegóły na stronie WOŚP).
W ubiegłym roku, podczas 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano prawie prawie 127,5 mln. zł na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy. Pieniądze zbierało blisko 120 tysięcy wolontariuszy. (PAP)
Komentarz