Co trzeba wiedzieć o 13. Zimowych Igrzyskach w Pekinie? Najważniejsze informacje
XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Pekinie w dniach 4 - 13 marca 2022 roku. Wyboru gospodarza dokonał Międzynarodowy Komitet Olimpijski na posiedzeniu 31. lipca 2015, a kontrkandydatem Pekinu do organizacji zawodów było największe miasto Kazachstanu, Ałmaty.
Stolica Chin jest pierwszym miastem, któremu powierzono organizację zarówno igrzysk letnich (2008), jak i zimowych – jednak w samym mieście rozegrane zostaną jedynie dwie dyscypliny: hokej oraz curling, a pozostałe będą miały swoje miejsce w prowincjach Yanqing i Zhangjiakou, oddalonych od centrum Pekinu o odpowiednio 90 i 130 km.
Podczas tegorocznych igrzysk zawodnicy zmierzą się w sześciu dyscyplinach paraolimpijskich (parabiathlonie, paracurlingu, paranarciarstwie klasycznym, paranarciarstwie alpejskim, parahokeju i parasnowboardzie). Rozegranych zostanie 78 konkurencji i rozdanych zostanie tyleż samo kompletów medali.
Skład reprezentacji Polski
Polacy wystartują w czterech dyscyplinach: parabiathlonie, paranarciarstwie klasycznym, paranarciarstwie alpejskim i parasnowboardzie.
-
paranarciarstwo alpejskie:
- Igor Sikorski, brązowy medalista z Pjongczang w slalomie gigancie (monoski),
- Andrzej Szczęsny, narciarz.
-
parasnowboard:
- Wojciech Taraba.
-
parabiathlon i paranarciarstwo biegowe:
- Iweta Faron,
- Monika Kukla,
- Krzysztof Plewa,
- Witold Skupień
- Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim.
Igrzyska w liczbach
- 736 Zawodników z całego świaa
- 6 Dyscyplin sportowych
- 78 Konkurencji medalowych
- 39 Konkurencji męskich
- 35 Konkurencji żeńskich
- 4 Konkurencje mieszane
Hasło Igrzysk
Hasło to „Razem dla wspólnej przyszłości” / „Together for a shared future”. Hasło zostało zatwierdzone przez Komitet Organizacyjny igrzysk 17 września 2021 roku i jest mottem zarówno igrzysk olimpijskich, jak i paraolimpijskich. Jak uzasadnił Komitet wybrano to hasło, gdyż jest zwięzłe, łatwe do zapamiętania, oraz wzywa do wspólnego przeżywania emocji. Demonstruje w ten sposób ducha (para)olimpijskiego i filozofię, jaką chcą szerzyć zimowe igrzyska w Pekinie.
Shuey Rhon Rhon, maskotka igrzysk paraolimpijskich, jest lampionem gotowym na przyjęcie przyjaciół z całego świata. Światło bijące z jego serca symbolizuje ciepło, przyjaźń, odwagę i wytrwałość paraolimpijczyków, którzy rozpalają swoją postawą wyobraźnię milionów ludzi.
Chiński lampion jest utrwalonym przez ponad tysiąc lat symbolem w kulturze. Powiązany jest on tradycyjnie ze żniwami, czasem świątecznym i powodzeniem; jest też oczywiście symbolem światłości. Jego kolor – czerwony – to zarazem najbardziej popularny świąteczny kolor wkraju. Jest on tym bardziej adekwatny, że wtym roku igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie przypadają w okresie chińskiego nowego roku, święta silnie zakorzenionego w kulturze Państwa Środka.
Harmonogram najbliższych wydarzeń
21.02 (poniedziałek)
- Wręczenie Nominacji do Reprezentacji Polski na XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie, Pałac Prezydencki w Warszawie. Planowana transmisja w mediach społecznościowych.
- Rozpoczęcie komunikacji PKPar o zawodnikach oraz zasadach dyscyplin paraolimpijskich w mediach społecznościowych.
25.02 (piątek)
- godz. 06:35 - wylot Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej do Pekinu z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
4.03 (piątek)
- godz. 13:00 polskiego czasu (godzina oczekiwana) – Ceremonia Otwarcia XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie.
13.03 (niedziela)
- godz. 13:00 polskiego czasu (godzina oczekiwana) – Ceremonia Zamknięcia XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie
16.03 (środa)
- ok. godz. 12:05 – Konferencja Prasowa i przywitanie paraolimpijczyków na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Więcej informacji o tegorocznych Igrzyskach znajdziesz na stronie: paralympic.org.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz