Mała waga, Wielka sprawa – bezpłatny program rehabilitacji dla wcześniaków
Bezpłatna oraz szybka pomoc, indywidualnie dopasowana rehabilitacja i najlepsi specjaliści zebrani w jednym miejscu – to ośrodek dla wcześniaków Otulinka, który właśnie w lutym obchodzi swoją 5-letnią działalność. Przez ten czas łódzka Otulinka pomogła już 509 wcześniakom i ich rodzinom, a teraz uruchamia ogólnopolski program dotacyjny – „Mała waga, Wielka sprawa”. Z programu i bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych oraz innych form terapeutycznych mogą skorzystać wcześniaki, aż do ukończenia 7 roku życia. Zgłoszenia do 15 marca.
Na świecie już co dziesiąte dziecko rodzi się jako wcześniak czyli noworodek urodzony przed 37 tygodniem ciąży. W Polsce szacuje się, iż częstość występowania przedwczesnych urodzeń jest na poziomie 8 proc. przy jednoczesnej stale zmniejszającej się liczby urodzeń. Mnogość różnych powikłań i ryzyko wystąpienia zaburzeń będących następstwem wcześniactwa ma znaczny wpływ na późniejszy rozwój dzieci. Dlatego zdaniem neonatologów niezbędne jest zapewnienie kompleksowej i stałej opieki specjalistycznej wcześniakom oraz noworodkom zagrożonym zaburzeniami rozwoju przynajmniej do trzeciego roku życia.
Jak działa Otulinka?
To właśnie ze względu na konieczność zapewnienia dzieciom przedwcześnie urodzonym ciągłości opieki już od momentu opuszczenia szpitala po swych narodzinach, łódzka Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat opracowała i wdrożyła w 2017 r. pierwszy w Polsce „Wieloprofilowy Program Opieki nad Wcześniakami oraz Noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju i ich Rodzinami „OTULINKA”. Powstały w ramach programu specjalistyczny ośrodek „OTULINKA” zapewnia skierowanym do niego noworodkom oraz ich rodzicom kompleksową opiekę terapeutyczną zespołu lekarzy rehabilitacji, fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologów i pozostałych specjalistów zajmujących się wczesną interwencją, tak aby w kluczowych tygodniach życia już po opuszczeniu oddziału neonatologicznego zapewnić stały monitoring rozwoju dzieci i wsparcie dla całej rodziny.
- W ośrodku „OTULINKA”, do którego kierowane są noworodki ze szpitali biorących udział w programie, zapewniamy najmłodszym pacjentom szybką i kompleksową terapię już od momentu opuszczenia szpitala, w trakcie ich oczekiwania na przyjęcie do placówki świadczącej usługi w ramach kontraktu z NFZ – wyjaśnia Izabela Jachim-Kubiak Prezes Fundacji Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat. – W ten sposób w najtrudniejszych pierwszych tygodniach życia noworodki zagrożone zaburzeniami rozwoju oraz ich rodziny są pod stałą opieką specjalistów. W ciągu 5 lat działania Otulinki 509 wcześniakom udzieliliśmy 5830 godzin rehabilitacji neurologicznej, 1212 godzin konsultacji medycznych oraz 750 godzin konsultacji neurologopedycznych zapobiegając w wielu przypadkach trwałej niepełnosprawności. Niestety, aż 16 proc. dzieci przedwcześnie urodzonych objętych opieką Otulinki zagrożonych jest mózgowym porażeniem dziecięcym, a 71 proc. wcześniaków wymaga stałej, wieloletniej i specjalistycznej rehabilitacji – dodaje.
Program „Mała waga, Wielka sprawa”
Dlatego Fundacja Kolorowy Świat rozszerza zakres pomocy świadczonej dzieciom przedwcześnie urodzonym i uruchamia ogólnopolski bezpłatny program dotacyjny, z którego skorzystać mogą wszystkie wcześniaki, które nie ukończyły 7 roku życia.
Program „Mała waga, Wielka sprawa” ma zapewnić bezpłatną i indywidualnie dopasowaną rehabilitację (realizowaną podczas turnusów rehabilitacyjnych oraz innych form terapeutycznych) jak największej liczbie dzieci, nie ograniczając się tylko do kilkumiesięcznych noworodków. To pierwszy w Polsce program, który tak szeroko otacza opieką dzieci przedwcześnie urodzone, zwracając uwagę także na to, że wcześniak to nie tylko maluszek zamknięty w inkubatorze, ale też kilkuletni młody człowiek borykający się z bagażem doświadczeń spowodowanych przedwczesnym przyjściem na świat.
Do programu można zgłosić się do 15 marca wypełniając na stronie Fundacji Kolorowy Świat formularz zgłoszeniowy.
Więcej informacji o programie i działalności Otulinki na stronie www.kolorowyswiat.org.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz