Świadczenie pielęgnacyjne a kosiniakowe
Witam, pobieram świadczenie pielęgnacyjne na 7 letniego syna. W kwietniu rodzę dziecko. Wiem że nie będę mogła pobierać kosiniakowego. Czy ojciec dziecka będzie mógł pobierać kosiniakowe? Dodam że jest zarejestrowany w urzędzie pracy z prawem do zasiłku ,,kuroniówki'' .
Szanowna Pani,
W Pani przypadku mamy zbieg prawa do świadczenia rodzicielskiego i świadczenia pielęgnacyjnego, więc przysługuje Pani tylko jedno z tych świadczeń (świadczenie wybrane przez osobę uprawnioną).
Tzw. kosiniakowe jest specjalną formą zasiłku macierzyńskiego, tj. świadczenia, jakie wypłacane jest świeżo upieczonemu rodzicowi. W odróżnieniu od zasiłku macierzyńskiego kosiniakowe przyznawane zostaje osobom nieuprawnionym do otrzymania podstawowej formy świadczenia, czyli kosiniakowe przyznawane jest wszystkim kobietom, jakim nie przysługuje prawo do pobrania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych świadczenie rodzicielskie w postaci kosiniakowego przysługuje matce lub ojcu dziecka, w sytuacjach określonych przepisami. Aby uzyskać świadczenie, należy złożyć wniosek stacjonarnie w lokalnym urzędzie gminy, miasta lub ośrodku pomocy społecznej, ewentualnie online – poprzez profil zaufany.
Zgodnie z art. 17c ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie rodzicielskie przysługuje ojcu dziecka w przypadku:
1) skrócenia na wniosek matki dziecka okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia za okres ustalony przepisami KP, jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego, po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia, zasiłku lub uposażenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
2) śmierci matki dziecka;
3) porzucenia dziecka przez matkę.
Powyższe oznacza, iż ojcu nie przysługuje samodzielne prawo do świadczenia. Prawo ojca ma charakter subsydiarny i jest zdeterminowane sytuacją matki. W konsekwencji prawo ojca do świadczenia aktualizuje się jedynie wówczas, gdy matka na własny wniosek zaprzestaje korzystania ze świadczeń z tytułu macierzyństwa, zarówno tych przewidzianych w ustawie o świadczeniach rodzinnych tj. świadczenia rodzicielskiego, jak również tych realizowanych w ramach systemów odrębnych (takie stanowisko w: Świadczenia rodzinne. Komentarz, red. dr hab. Wojciech Maciejko, Aneta Brzeźna, dr Małgorzata Gajda-Durlik, dr Aneta Korcz-Maciejko 2019).
W związku z postępowaniem o przyznanie świadczenia rodzicielskiego powstają indywidualne stany faktyczne i w związku z powyższym nie jestem w stanie odpowiedzieć wprost na Pani pytanie, gdyż nie znam całokształtu Państwa sytuacji i może to być ewentualnie rozstrzygnięte dopiero poprzez złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. Zalecanym i najlepszym rozwiązaniem w Państwa sytuacji jest kontakt z organem zajmującym się bezpośrednio ww. świadczeniem i ustalenie ewentualnego prawa do świadczenia dla ojca.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny