Pomagasz uchodźcom z niepełnosprawnościami? Uzyskaj dofinansowanie dla swojej organizacji pozarządowej
PFRON ogłosił wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych, wspierających uchodźców z niepełnosprawnościami w ramach III modułu programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Co może być dofinansowane?
Wsparcie oferowane przez PFRON dotyczy organizacji pozarządowych z województw lubelskiego i podkarpackiego, prowadzących Ośrodek Recepcyjny dla uchodźców niepełnosprawnych z Ukrainy oraz osób im towarzyszących. Ośrodek musi działać od dnia 24 lutego 2022 roku.
Wsparcie w ramach Modułu III programu udzielane jest organizacjom na pokrycie tych kosztów lub tej części kosztów, które nie zostały sfinansowane z innych źródeł (w tym ze środków publicznych).
Szczegółowy opis warunków, które powinien spełniać Ośrodek Recepcyjny jest zawarty w ogłoszeniu o naborze wniosków w ramach Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Jakie organizacje pozarządowe mogą złożyć wniosek?
W programie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, które:
- posiadają statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych;
- prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 12 miesięcy.
- w przypadku terenowych jednostek organizacyjnych organizacji pozarządowej, które nie posiadają osobowości prawnej (np. koła, oddziały), wnioskodawcą jest zarząd główny tej organizacji. ALE, jeśli jednostki terenowe organizacji posiadają osobowość prawną – wówczas wniosek złożyć same, Zarząd główny organizacji pozarządowej nie może występować w ich imieniu.
Dwie lub więcej organizacje pozarządowe działające wspólnie mogą złożyć wniosek wspólny. Jak to wygląda?
- W umowie zawartej pomiędzy Wnioskodawcami, określającej zakres ich świadczeń składających się na realizację zadania, musi zostać wskazany Wnioskodawca-Lider, który będzie odpowiedzialny m.in. za przygotowanie i przekazanie do PFRON kompletu dokumentów rozliczeniowych z przyznanego finansowania. Odpowiedzialność Lidera w tym zakresie polega również na weryfikacji przedkładanych Liderowi przez pozostałych Wnioskodawców dokumentów rozliczeniowych, na podstawie których Lider przygotowuje zbiorcze zestawienie dokumentów do PFRON.
- Umowa określająca zakres świadczeń Wnioskodawców składających się na realizację zadania musi wiązać Wnioskodawców na etapie składania wniosku o finansowanie zadania w ramach Modułu III programu.
- Możliwa jest realizacja zadania w formule Partnerskiej. Partnerstwo oznacza współpracę organizacji pozarządowej z innym podmiotem, który nie będzie stroną umowy o finansowanie realizacji zadania w ramach Modułu III programu. Prowadzenie monitoringu realizacji zadania czy zarządzanie całością realizacji zadania nie mogą być realizowane przez Partnera. Partnerem nie może być wykonawca zewnętrzny.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Wnioski mogą być składane do PFRON w trybie ciągłym. Wniosek może dotyczyć rodzaju zadania określonego w „Ogłoszeniu o naborze wniosków w ramach Modułu III programu”, przyjętym na podstawie uchwały Zarządu PFRON.
Wnioski można składać:
- w formie dokumentu elektronicznego podpisanego przez osoby uprawnione przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego (z zastrzeżeniem, iż kwalifikowany podpis elektroniczny wywołuje skutki prawne, jeżeli został złożony w okresie ważności certyfikatu) lub podpisu zaufanego (tj. podpisu złożonego przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego na platformie ePUAP);
- w formie skanu dokumentu podpisanego przez osoby uprawnione.
Za datę złożenia wniosku uważa się datę wpływu tego wniosku na skrzynkę: zadania_zlecane@pfron.org.pl.
Wnioski składać można do Biura PFRON w trybie ciągłym.
Szczegółowy tryb składania, rozpatrywania i realizacji wniosków określony został w procedurach realizacji Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Potrzebne dokumenty
Obowiązujący formularz wniosku.
Wszystkie potrzebne dokumenty znajdziesz na stronie pfron.org.pl.
Komentarze
-
Aha
25.03.2022, 15:25Aaaaa! Więc teraz wszystko jasne! Zastanawiałam się dlaczego te wszystkie organizacje, o których nigdy wcześniej nie słyszałam i które przez tyle lat nie zrobiły NIC dla polskich niepełnosprawnych, rzuciły się nagle do pomocy. Wszystko jasne - można na tym zarobić. Oczywiście popieram pomoc w każdej postaci ale pomoc bezinteresowną, nie dla kasy.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz