Szczecin rozpoczyna przyjmowanie wniosków w programie „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75”
Szczecińskie Centrum Świadczenia od 1 kwietnia przyjmuje wnioski w programie „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” od opiekunów osób z chorobą Alzheimera. W tym roku można uzyskać do dwóch tysięcy zł wsparcia.
- Bon to świadczenie pieniężne, którego głównym założeniem jest udzielanie pomocy rodzinom w procesie opieki nad seniorami, którzy ukończyli 75 rok życia i mają zdiagnozowaną chorobę Alzheimera – podkreśla rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej Maciej Homis.
Aby uzyskać świadczenie, konieczne jest złożenie wypełnionego wniosku, do którego należy dołączyć zaświadczenie od lekarza psychiatry, neurologa lub geriatry, potwierdzające, że senior jest objęty świadczeniami zdrowotnymi i zawierające informacje dotycząca rozpoznania choroby z określeniem oznaczenia jednostki chorobowej. Należy również dołączyć dowód ustanowienia prawnej opieki nad seniorem, jeśli w tym zakresie zostało wydane prawomocne orzeczenie właściwego sądu dla opiekuna.
Do wniosku należy także dołączyć ankietę informacyjną. Jeśli senior korzystał ze świadczenia w minionych latach nie ma potrzeby dostarczania nowego zaświadczenia lekarskiego. W tym przypadku wystarczy złożyć wniosek wraz z ankietą.
Wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia do 30 listopada w Szczecińskich Centrum Świadczeń. Pieniądze będą wypłacane w dwóch transzach, do tysiąca zł każda. Pierwsza transza będzie wypłacana do końca czerwca opiekunom, którzy złożą wniosek do końca maja. Druga transza będzie wypłacana w drugiej połowie grudnia opiekunom, którzy uzyskali prawo do świadczeń w ramach I transzy, a sytuacja opiekuńcza nie uległa zmianie oraz osobom, które złożyły wniosek w terminie do 30 listopada 2022 r.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz