Czy zasiłek pielęgnacyjny może być wypłacany wstecz?
W listopadzie 2021 r. otrzymałam grupę niepełnosprawności. W orzeczeniu jest napisane, że niepełnosprawność ustalono od niemowlęctwa. Czy mogę ubiegać się o spłatę zasiłku pielęgnacyjnego za minione lata? W tej chwili mam 49 lat.
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie, która ukończyła 75 lat.
Ponadto zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie z niepełnosprawnością w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
Zasiłek przyznawany jest na wniosek. Konieczne jest więc złożenie wniosku o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego. Jeżeli nie został złożony w tym zakresie wniosek i nie przyznano zasiłku, nie ma możliwości otrzymania zasiłku za okres poprzedni (czyli przed złożeniem wniosku). Nie można także otrzymać wypłaty (zwrotu) zasiłku za okres gdy osoba nie posiadała orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, pomimo że w orzeczeniu zapisano, iż niepełnosprawność ustalono od niemowlęctwa.
Jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać ze mną o sprawie telefonicznie może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).
Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny