Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na jakie stanowiska pracy warto uczyć się w dzisiejszych czasach?

22.04.2022
Autor: Anna Obuchowicz-Siwiec, fot. pixabay.com
biały laptop na klawiaturze męskie ręce

W dobie COVID-19 praca zdalna nabrała zupełnie innego znaczenia niż przed pandemią. Jeszcze kilka lat temu była traktowana z dużym dystansem, a odsetek osób ją wykonujący był raczej niewielki. Wszystko uległo zmianie ponad rok temu, kiedy „czas ogólnoświatowej zarazy” wymusił inny charakter pracy i życia.

Praca zdalna, czyli co?

Jak najprościej można zdefiniować pracę zdalną? Powołując się na źródła Aleksandra Ślązaka zawarte w artykule „Przegląd badań dotyczących telepracy” praca zdalna „odnosi się do elastycznego układu pracy, w którym pracownik wykonuje przypisane do swojego stanowiska obowiązki zawodowe, lecz praca wykonywana jest w innej niż standardowo siedzibie, zaakceptowanej uprzednio przez pracodawcę”. Z kolei badaczka Agnieszka Jearan na łamach „Opuscula Socjologica” idzie nieco dalej w definiowaniu pracy zdalnej, pisząc, iż można ją wykonywać ,,w miejscu zamieszkania pracownika lub innym miejscu, czasem w ruchu”. Chętnie w trakcie jazdy pociągiem lub podczas służbowej podróży, czy w kawiarni.

Plusy i minusy pracy zdalnej

Charakter zatrudnienia w formie zdalnej przynosi szereg pozytywów, wśród nich można wymienić:

  • obniżenie kosztów związanych z obsługą biura,
  • elastyczny czas pracy, w nawiązaniu do godzin pracy,
  • pozyskiwanie pracowników mieszkających poza swoim miejscem zamieszkania,
  • komfort i wygoda pracy,
  • brak korków na drogach. 
  • możliwość łatwiejszego godzenia życia zawodowego ze sferą prywatną, co w przypadku posiadania małych dzieci jest niezwykle ważne, bowiem nie zaburza więzi z dzieckiem.

Są również i minusy pracy zdalnej, do których zaliczamy:

  • brak kontaktu ze współpracownikami,
  • słaba motywacja pracy,
  • gorsze wynagrodzenie,
  • szereg przedmiotów, osłabiających naszą koncentrację (np.: telewizor, komputer).

Dla potencjalnego pracodawcy i jego pracownika bilans zysków zdecydowanie przeważana nad bilansem strat. Nie od dziś bowiem wiadomo, iż zaawansowane technologie komputerowe pozwalają zaoszczędzić czas. Wystarczy posiadać stałe łącze komputerowe oraz komunikator, by z każdego zakątka świata móc prowadzić konferencje lub spotkania biznesowe, zaś czas poświęcony na dojazdy można wykorzystać na dopracowanie pomysłów wdrażanych do firmy.

Najlepsze zawody pracy zdalnej

Czy pracą zdalną są zainteresowani tylko dyrektorzy, szefowie i menadżerowie szczebla średniego w dobrze prosperujących firmach polskich oraz zagranicznych? Niezupełnie. Coraz częściej osoby wykonujące inne profesje  marzą o przejściu na tryb zdalny. Taki charakter pracy zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Do najchętniej wykonywanych zawodów zdalnie możemy zaliczyć:

Copywriter

Osoba wykonująca ten zawód może tworzyć nie tylko spoty reklamowe, ale również pracować dla agencji reklamowych, tworzyć teksty dla sklepów stacjonarnych lub internetowych.

Bloger

W dzisiejszych czasach jest to jedna z bardziej poszukiwanych osób w gąszczu internetowych zawodów. Blog jest współcześnie czymś w rodzaju dziennika internetowego, serwisu z aktualnościami.

Jeśli chodzi o charakter bloga, wyróżniamy m.in.: kulinarne, podróżnicze, hobbystyczne, publicystyczne. Bloger zamieszczając wpisy na stronie internetowej w porządku chronologicznym, również może na swoich tekstach nieźle zarabiać.

Księgowy

W dobie dynamicznie rozwijających się firm na rynku pracy coraz częściej są poszukiwani księgowi. Już nie trzeba codziennie wstawać do pracy stacjonarnej, wystarczy komputer, programy księgowe i internet, by w zaciszu domowego ogniska wykonywać swoją pracę.

Specjalista do spraw sprzedaży

To na pewno zawód, który jest zawodem przyszłości. W obecnych czasach, firmy zajmujące się sprzedażą, np. fotowoltaiki czy usług telekomunikacyjnych, chętnie zatrudniają pracowników w trybie pracy zdalnej.

Tłumacz

Jeśli znamy języki obce, a do tego posiadamy uprawnienia tłumacza przysięgłego – możemy być pewni, iż nie będziemy narzekać na brak zleceń.

Korektor tekstów ze znajomością języków obcych

Osoba w tym zawodzie również nie pozostanie osobą bezrobotną, gdyż z takimi umiejętnościami może starać się o pracę zarówno w wydawnictwach, jak i szkołach.

Programista (koder)

To osoba, która tworzy programy komputerowe w języku programowania. Większość programistów zna kilka języków kodów komputerowych. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy  C, C++, Java, Python.

Pracownik działu HR

Taki pracownik jest odpowiedzialny za tworzenie ofert pracy oraz procesy rekrutacji w firmie, w której sam pracuje bądź rekrutuje ludzi do innych firm na poszczególne stanowiska.

Kadrowy/ kadrowa

Do zakresu kompetencji tego zawodu możemy wymienić np.: sporządzanie umów pracy, obliczanie wymiaru urlopu czy prowadzenie akt osobowych.

Komentarz

  • Elu, ja powróciłam do pisania po kilku latach
    Autorka
    27.04.2022, 10:01
    Dziękuję kochana

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas