Ustawa covidowa w trakcie odwołania od orzeczenia o niepełnosprawności
Witam,
córka ma 12 lat, i do 31.03.2022 roku posiadała orzeczenie o niepełnosprawności (punkty 7 i 8 – wymaga). Po zaocznej komisji nie dostałysmy puktu 7, i mam zamiar się odwoływać. W Opiece Społeczniej uzyskałam informację, że nie mogę skorzystać z ustawy covidowej (co juz wiem, że mi się należy do czasu uprawomocnionego orzeczenia o niepełnosprawności). Mam pytanie czy Pani z Opieki Społecznej miała prawo nie chcieć przyjąć ode mnie wniosku na to świadczenie, twierdząc, że mi się nie należy, a po moim upartym podejściu przyjęła, ale z informacja: „ I tak tego nie ruszymy póki nie przyniesie Pani potwierdzenia z Orzecznictw, że się Pani odwołuje". Czy to jest to prawda? Gdzie mogę znaleźć odpowiednie przepisy na tą okoliczność?
Szanowna Pani,
Proszę zapoznać się z informacjami na stronie Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl)
Na w teksie pod ww. linkiem znajdzie Pani też odwołanie do przepisów prawa. Jednocześnie informuję, że Organ nie ma prawa odmówić przyjęcia składanych dokumentów. Niezależnie co Pani składa, Organ ma obowiązek przyjąć dokumenty. Następnie jeżeli uważa, iż są jakieś braki formalne lub nie można wszcząć postępowania informuje o tym stronę pismem w sprawie. Wynika to z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
W Pani przypadku Organ miał obowiązek przyjąć dokumenty i procedować (czyli prowadzić postępowanie) w tym zakresie.
jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać ze mną o sprawie szerzej, może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).
Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny