Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie wyrównawcze do emerytury EWK

24.06.2022
Autor: Paweł

Szanowni Państwo,

jestem pełnoletnią osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Parę lat po moim urodzeniu moja Matka zdecydowała się na EWK celem mojej rehabilitacji. Dziś mieszka sama (Ojciec zmarł w 1997 roku). Z uwagi na skorzystanie z EWK pobiera najniższe świadczenie emerytalne - nie wiadomo, jak długo będzie mogła jeszcze do niego dorabiać, więc bardzo ucieszyła ją perspektywa świadczenia wyrównawczego. Niestety, ZUS odrzucił jej wniosek, wskazując na to że obecnie nie sprawuje nade mną stałej opieki (jest to prawda: mieszkam sam, jestem zatrudniony, co wraz z rentą pozwala mi na w miarę samodzielne utrzymanie się). Chciałbym wobec tego zapytać: czy odwołanie do sądu mogłoby być w takiej sytuacji skuteczne? Czy faktycznie konieczne jest, aby osoba ubiegająca się o świadczenie wyrównawcze do EWK nadal sprawowała opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością? A co np. z matkami, które pobierają najniższą EWK, a ich dzieci zmarły? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o świadczeniu wyrównawczym dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki - 1. Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (Dz. U. poz. 149), zwanej dalej "wcześniejszą emeryturą", w kwocie niższej niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 oraz z 2021 r. poz. 1162, 1981, 2105 i 2270), pod warunkiem że w dalszym ciągu sprawuje opiekę nad dzieckiem, z tytułu opieki nad którym nabyła prawo do wcześniejszej emerytury.

2. Świadczenie wyrównawcze przysługuje miesięcznie w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, a kwotą pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego.

3. Przez kwotę pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego rozumie się wysokość pobieranej emerytury lub renty brutto, wraz z kwotą przyznaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych oraz kwotą innych dodatków i świadczeń, wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem dodatku pielęgnacyjnego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.

Zgodnie z art.  15. w/w ustawy - ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Kwestia konkretnego stanu faktycznego powinna zostać wyjaśniona w miejscowym oddziale ZUS. Można także skorzystać infolinii ZUS - 22 560 16 00.

Grzegorz Jaroszczyk

prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas