Kod QR, znajdujący się na legitymacji osoby z niepełnosprawnością
Posiadam legitymację osoby z niepełnosprawnością, w formacie karty kredytowej. Na kodzie QR, znajdującym się na legitymacji zakodowane są dane m.in. stopień niepełnosprawności, ale wyłącznie w języku polskim, co uniemożliwia mi korzystanie z rozmaitych ulg za granicą. Co można zrobić żeby te informacje były podane na legitymacji także w języku angielskim?
Szanowna Pani,
W myśl obowiązujących przepisów orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności jest podstawą do korzystania z systemu ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Potwierdzeniem posiadania orzeczenia jest legitymacja osoby niepełnosprawnej, która jest wydawana na podstawie ważnego orzeczenia. Organem uprawnionym do jej wydania jest właściwy miejscowo powiatowy/miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Od 2017 roku uległ zmianie wzór ww legitymacji( obecnie plastikowa). Na rewersie aktualnego wzoru legitymacji umieszczany jest QR kod, który zawiera obligatoryjnie numer PESEL, numer legitymacji oraz odpowiednio jedynie na wniosek osoby zainteresowanej bądź przedstawiciela ustawowego dziecka dane dotyczące stopnia niepełnosprawności oraz symbolu/symboli przyczyny niepełnosprawności. Powyższe dane zapisywane są w postaci tekstowej (PESEL, symbol przyczyny niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności, numer legitymacji) .W prawie UE nie ma regulacji prawnej dotyczącej wzajemnego „przekładania" orzeczeń o niepełnosprawności, a Polska nie jest stroną umowy międzynarodowej pozwalającej na wzajemne uznawanie dokumentów potwierdzających status osoby niepełnosprawnej innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Systemy orzekania o niepełnosprawności we wspomnianych krajach są niejednolite, a każde państwo stosuje własne kryteria orzekania o niepełnosprawności, a co za tym idzie odrębny zakres ulgi uprawnień. Dlatego w legitymacji stopień niepełnosprawności nie jest wpisany innym niż polski języku. W niektórych krajach UE bywa , że osoba legitymująca się polską legitymacją osoby niepełnosprawnej może korzystać z niektórych ulg i uprawnień np. wstęp do muzeum, ale już nie może korzystać z ulg w komunikacji. W razie dalszych pytań proponujemy kontakt z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych:
Kontakt - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl)
Z poważaniem, Ewa Szymczuk, Doradca socjalny, Centrum Integracja Warszawa