Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

600 milionów na mieszkalnictwo. Będą wspomagane społeczności mieszkaniowe dla osób potrzebujących intensywnej pomocy

09.05.2022
Autor: Mateusz Różański
Źródło: www.gov.pl
minister Paweł Wdówik

- Aż 300 milionów złotych zostanie przeznaczonych na tworzenie wspomaganych wspólnot mieszkaniowych, w których - w kameralnych warunkach - będą mieszkać osoby z poważnymi niepełnosprawnościami – poinformował Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Paweł Wdówik. Oprócz tego pojawią się dofinansowania wynajmu mieszkania i do zamiany mieszkania na pozbawione barier architektonicznych.

27 kwietnia Rada Nadzorcza PFRON przyjęła trzy programy dotyczące mieszkalnictwa osób z niepełnosprawnością. W sumie zostanie na nie przeznaczonych 600 mln złotych z 800 mln zł, które zostały skierowane do PFRON na zwiększenie wsparcia osób z niepełnosprawnością w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”.

Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe

- Pierwszy i największy program (300 mln złotych) dotyczy wspomaganych społeczności mieszkaniowych. To jest coś, o co bardzo zabiegały rodziny osób z najcięższymi niepełnosprawnościami oraz organizacje pozarządowe – tłumaczył Paweł Wdówik podczas briefingu prasowego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który odbył się w poniedziałek, 9 maja. – Będziemy tworzyć małe, kameralne miejsca, gwarantujące możliwość zamieszkania, ale nie w postaci domów pomocy społecznej, tylko w postaci mieszkań wspomaganych. Osoby z niepełnosprawnością będą zawierać umowy na zakwaterowanie w takim domu. Wraz z zamieszkaniem - w warunkach przypominających mieszkanie, czyli minimum indywidualny pokój z łazienką, a być może z aneksem kuchennym - będzie tam także wsparcie adekwatne do potrzeb każdej z tych osób, wsparcie ustalane indywidualnie. Będzie tam też możliwość korzystania z posiłków lub przygotowywania ich sobie samodzielnie. Społeczności, zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji, będą liczyły maksymalnie do 12 mieszkańców i będą podzielone na zespoły mieszkalne liczące nie więcej niż 6 osób. To zagwarantuje i podmiotowość i niezależność osobom tam zamieszkałym – podkreślił Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jak poinformował Minister Wdówik, mieszkańcy tych społeczności będą mogli podejmować wszelkiego rodzaju aktywności: uczestniczyć w rynku pracy, w warsztatach terapii zajęciowej lub się uczyć.

Deinstytucjonalizacja w praktyce

Program o nazwie „Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe” realizowany będzie zgodnie ze standardami deinstytucjonalizacji i wypełni lukę na rynku usług społecznych w obszarze mieszkalnictwa wspomaganego, adresowanego do osób o najwyższej potrzebie wsparcia.

W ramach programu powstać ma 50 wspólnot, które dziadzą zamieszkanie łącznie 600 osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności w warunkach gwarantujących niezależność, ochronę godności, a także adekwatne do potrzeb wsparcie.

Jak poinformował prezes PFRON, Krzysztof Michałkiewicz, wnioski na udział w programie „Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe” od organizacji pozarządowych będą przyjmowane od 10 czerwca.

Dofinansowanie wynajmu mieszkania

Drugi program „Mieszkanie dla absolwenta”, na który zostanie przeznaczonych 150 milionów złotych, jest dedykowany absolwentom kończącym edukację, którzy ukończyli 18 lat życia i mają zdolność do czynności prawnych.

- Będziemy dofinansowywać wynajem mieszkania w sposób degresywny, co ma motywować do aktywności na rynku pracy. Przez pierwszy rok będziemy dofinansowywać 100 procent kosztu wynajmu, ale osoba z niepełnosprawnością musi aktywnie szukać pracy lub pracować. W drugim roku będzie to 70 procent kosztów i wtedy osoba z niepełnosprawnością bezwzględnie ma już pracować. W trzecim roku będziemy dofinansowywać 40 procent kosztu wynajmu. Jest to rodzaj przygotowania do samodzielnego zarządzania swoim budżetem – zapowiadał Pełnomocnik.

Pieniądze na zamianę mieszkania

Trzeci program „Dostępne mieszkanie”, również z budżetem w wysokości 150 milionów złotych, o którym mówiono podczas briefingu, jest skierowany do osób z niepełnosprawnością ruchową, uwięzionych w budynkach bez windy i z innymi barierami architektonicznymi. W ramach tego programu będą one mogły otrzymać dofinansowanie nawet o równowartości 15 metrów kwadratowych nowego mieszkania, które jest wolne od barier. Dzięki temu będą one mogły sprzedać stare mieszkanie i kupić lub zamienić się na nowe mieszkanie. Po to, by zacząć nowe życie, nieograniczone barierami architektonicznymi.

- Te wszystkie programy wpisują się w przyjętą przez rząd Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 – stwierdził Paweł Wdówik.

Aktywny Samorząd

Podczas briefingu przedstawione zostały też informacje dotyczące realizowanego przez PFRON programu „Aktywny Samorząd”.

- W tym roku obchodzimy 19-lecie programu „Aktywny Samorząd”, który cieszy się ogromną popularnością wśród osób z niepełnosprawnością i biorą w nim udział wszystkie samorządy powiatowe. W ramach tego programu świadczonych jest 16 usług na rzecz osób z niepełnosprawnością. W ciągu tych 10 lat skorzystało z tego programu 232 tys. osób. — objaśniał Krzysztof Michałkiewicz — W tym roku przeznaczyliśmy na jego realizowanie 191 milionów złotych. Oferujemy w jego ramach pomoc w uzyskaniu wyższego wykształcenia, pomoc w opłaceniu opieki nad dzieckiem w przedszkolu lub żłobku. 36 tysięcy osób dokonało dzięki programowi z zakupu lub serwisu sprzętu elektronicznego, a prawie 26 tysięcy osób skorzystało z dofinansowania zakupu wózka lub skutera o napędzie elektrycznym a 6 tysięcy mogło dostosować swój samochód. Pomagamy też w zaopatrywaniu w wysokiej jakości protezy kończyn i ich serwisowaniu – dodał prezes Michałkiewicz.

Prezes PFRON powiedział też, że Fundusz przekazał w tym roku 570 milionów złotych do organizacji pozarządowych, a samorządy powiatowe i wojewódzkie otrzymały ponad 1,5 miliarda złotych.

Komentarz

  • Powinniśmy pamiętać
    Borzoi
    12.05.2022, 18:53
    Od 5 lat staramy się przekonać spółdzielnię mieszkaniowa do zainstalowania wind. Pisaliśmy i do tego Pana prosząc o pomoc. Odpowiedział: ,,Łączył się z wami w bólu i tyle”. Te wszystkie obiecanki to lipa i oszustwo. To samo Zgłoś kandydata do nagrody RPO dla działających na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami >> Jak są takie nagrody to gdzie lista tych, którym niepełnosprawni przeszkadzają. Dobrze, że chwalicie, ale tych drugich też warto pokazać. Pan Kaczyński jak PiS miał zastąpić u steru PO ogłaszał, że zlikwiduje spółdzielnie mieszkaniowe, jako relikt komunizmu i kumoterskie (żeby nie powiedzieć dokładniej) organizacje. No, ale doszedł do władzy i zapomniał. A ja mam ten plakat wyborczy i będę rozsyłał i przy urnie pamiętał.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas