Przejdź do treści głównej

Rozwiązać komfortkowe równanie [FILMIK]

5 maja w Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu odbyło się spotkanie rocznicowe koalicji Przewijamy Polskę. W wydarzeniu wzięli udział aktywiści, urzędnicy, dziennikarze i ambasadorzy, a poprzez połączenie zdalne, do zgromadzonych dołączyła Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda.

Rok temu, oficjalnie zainaugurowana została koalicja Przewijamy Polskę składająca się z prezesek organizacji pozarządowych z Gliwic (Fundacja NieOdkładalni), Lublina (LFOON-SW), Krakowa (Fundacja Mali Siłacze), Poznania (Stowarzyszenie Żurawinka) i Warszawy (Fundacja Integracja).

Godne warunki

Głównym celem koalicji jest zwiększenie dostępności miejsc publicznych dla osób z niepełnosprawnościami, poprzez tworzenie miejsc zwanych komfortkami, bo taka nazwa została wyłoniona w ubiegłorocznym plebiscycie zorganizowanym przez koalicjantki. Komfortki w praktyce są pomieszczeniami sanitarnymi wyposażonymi w przewijak dla osoby dorosłej, tak aby wszystkie czynności higieniczne mogły odbyć się w komfortowych i godnych warunkach.

Także tym razem, 5 maja, w Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, w poznańskim Centrum Inicjatyw Rodzinnych odbyło się spotkanie rocznicowe, w którym oprócz przedstawicieli organizacji pozarządowych, wzięli udział urzędnicy, aktywiści, dziennikarze i… Pierwsza Dama. Agata Kornhauser-Duda obiecała wsparcie, wyraziła zrozumienie problemu oraz obiecała porozmawiać z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii na temat wprowadzenia zmian w prawie wymagających montażu komfortek w nowych budynkach, a także zwrócić się do prezeski ZUS w sprawie zwiększenia dostępności oddziałów.

Pięciu ambasadorów

Kluczową kwestią podczas wydarzenia okazało się być powołanie pięciu ambasadorów Wielkopolski Akcji Społecznej Przewijamy Polskę. Tę funkcję otrzymali Sylwia Błach, Jeremi Boczko, Agnieszka Kubicka, Sebastian Mankiewicz i Agnieszka Nowak. Organizatorki kampanii zapewniają, że głos osób z niepełnosprawnościami jest w tej sprawie kluczowy. Podczas spotkania ambasadorzy mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami i historiami. Ponadto, Dominika Chabin-Pactwa z Gliwic, poinformowała zgromadzonych, że komfortki są potrzebne również dla osób z padaczką lekooporną, w celu podaniu wlewki doodbytniczej, która jest konieczna do przerwania ataku epileptycznego.

Urszula Mańkowska z Poznańskiego Centrum Świadczeń przyznała, że ugoszczenie koalicjantek, to swego rodzaju hołd dla nich i dla akcji Przewijamy Polskę. Centrum Inicjatyw Rodzinnych jest jedną z trzech poznańskich lokalizacji, w której znajduje się publicznie dostępna komfortka – to dlatego właśnie tam mogło odbyć się spotkanie.

Rozwiązanie zagadki

Pod koniec spotkania, hucznie zaprezentowany został wystawny tort (przyp. red. i pyszny) tort, na którego wierzchu widniało tajemnicze równanie: 5x1=20. Jak się okazało, jego wynik jest nie do końca oczywisty. 5 jak 5 koalicjantek i 5 maja, 1 jak rok działania i 20 jak liczba publicznych komfortek, czyli to, co udało się osiągnąć. Społeczniczki nie ukrywały dużej satysfakcji i niemniejszej nadziei na zmiany.

Autor tekstu i filmiku: Jonasz Błajet

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas