Rynek pracy. W kwietniu bezrobocie spadło
Dobre wieści płyną z rynku pracy. W kwietniu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,3 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To mniej niż w poprzednim miesiącu i sporo mniej niż przed rokiem.
Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2022 r. wyniosła 5,3 proc. To o 0,1 pkt proc. mniej niż w marcu br. i o 1 pkt proc. mniej niż w końcu kwietnia 2021 r.
Najlepszy wynik odnotowano w Wielkopolsce – tam stopa bezrobocia wyniosła 3 proc.
W końcu kwietnia br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 879,9 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 22,2 tys. osób, czyli o 2,5 proc. Co więcej w rejestrach bezrobotnych w końcu kwietnia 2022 r. było o 173,9 tys. (czyli o 16,5 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu kwietnia 2021 r.
Porównując poziom bezrobocia w końcu kwietnia br. do stanu z końca lutego 2020 r., czyli tuż przed epidemią COVID-19, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o około 40 tys. osób.
Dobrą kondycję polskiego rynku pracy potwierdza również Eurostat. Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 3 proc. i była taka sama jak przed miesiącem. W porównaniu z marcem 2021 r. odnotowano jednak spadek. Wówczas stopa bezrobocia wynosiła 3,7 proc. Według Eurostatu w marcu br. stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła 6,2 proc., a w strefie euro było to 6,8 proc.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz