Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Parkowanie do 1 godz. dla osób niepełnosprawnych” – co mówi prawo na ten temat?

12.05.2022
Autor: Anita Siemaszko, fot. sxc.hu
Namalowany na jezdni symbol osoby na wózku na niebieskim tle. Zdjęcie przykrywa znak zapytania

„Widziałem ostatnio napis - Dla niepełnosprawnych parkowanie do 1 godz. Gdzie na kopercie ogranicza się czas osobie niepełnosprawnej? Takie miejsca są np. w Śremie przed urzędem miasta i w Poznaniu przy stacji PKP. Dlatego pytam, jaka jest podstawa prawna i gdzie jest realizacja hasła: urzędy przyjazne dla obywateli. Kto jest tak głupi, żeby takie coś robić?” – pisze Józef. Odpowiada prawniczka Integracji, Anita Siemaszko.

 

Anita Siemaszko:Anita Siemaszko:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 450) Art. 8. 1. stanowi: „Osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami”.

Zasady korzystania z miejsc postojowych w miejskich strefach płatnego parkowania ustalane są w drodze uchwały rady miasta lub gminy. Dlatego w poszczególnych miastach lub gminach mogą obowiązywać odmienne zasady korzystania z miejsc postojowych. Na podstawie Art. 13b ust. 4 pkt 2 Ustawy z dn. 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1376): „rada gminy (rada miasta), ustalając strefę płatnego parkowania, może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane oraz zerową stawkę opłaty dla niektórych użytkowników drogi”. Standardem jest, że w uchwałach rad gminy (miasta) dla osób niepełnosprawnych stawka za parkowanie jest zerowa i nie muszą one ponosić żadnych kosztów związanych z parkowaniem. Powyższa reguła jest stosowana nie tylko przy wyznaczaniu opłat za korzystanie z miejsc postojowych przy drogach publicznych, lecz także w przypadku ustalania opłaty za korzystanie z parkingów.

W opisanym przez Pana przypadku, nie znając szczegółów (kto i w jaki sposób egzekwuje limit czasowy), można domniemywać, że jest to próba zapewnienia rotacji pojazdów, czyli dania wielu osobom niepełnosprawnym możliwości załatwienia sprawy w urzędzie.

W wielu krajach są ograniczenia czasowe dla osób niepełnosprawnych. Przykładem jest Liechtenstein:

  • nie obowiązują żadne ulgi dla osób niepełnosprawnych w związku z parkowaniem – wyjątek stanowią specjalnie zarezerwowane miejsca;
  • osoby niepełnosprawne mogą parkować jedynie w miejscach, w których jest to dozwolone, muszą także uiścić opłaty parkingowe i przestrzegać limitów czasowych.

Na temat oznaczeń miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych więcej na portalu Niepelnosprawni.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Parking pełen niepełnosprawnych
    T
    24.05.2022, 13:11
    Tłumy niepełnosprawnych nie może dostać się na parking. Przecież nie można ograniczać czasu do 1 godziny, bo jaka jest pewność, że ta sprawa będzie załatwiona w tym czasie? ciekawa jestem kto tego pilnuje? jakiś cieć czy kto? absurd bez pokrycia prawnego!
    odpowiedz na komentarz
  • Ale wytłumaczenie !
    Kazimierz Wilk
    17.05.2022, 13:03
    No, co tu dużo mówić. Prawnik odpowiedział, jak to prawnik. Ja oczekiwałbym konkretnej odpowiedzi: "Tak, mieli prawo ograniczyć" lub "Nie, nie mieli takiego prawa". Po co to pieprzenie ?
    odpowiedz na komentarz
  • Traktowanie niepełnosprawnych.
    Jan.
    13.05.2022, 13:40
    Oto jeden przykład traktowania niepełnosprawnych przez samorządy i urzędników.Dla nich niepełnosprawny jest niepotrzebny.Dlaczego nikt nie kontroluje osób wystawiających za przednią szybą karty parkingowe,nie zawsze jest do tej karty uprawniony?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas