Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bez ulg dla niepełnosprawnych

28.08.2007
Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

Częstochowscy radni 14 maja 2007 r. uchwalili zmiany dotyczące odpłatności za bilety MPK. Dotknęły one rodzin pracowników MPK oraz niepełnosprawnych z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Obie grupy pozbawione zostały możliwości korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską. Przywilej ten radni utrzymali tylko wobec osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zmiany argumentowano tym, że tak samo wyglądają uregulowania w innych miastach, a do tego dotychczasowy przepis był często nadużywany, co prowadziło do strat w MPK. Pozyskane w ten sposób pieniądze firma zobowiązała się przeznaczyć na zakup nowych autobusów.

Decyzja radnych wywołała liczne protesty, zarówno pracowników MPK, jak i niepełnosprawnych. Pracownicy firmy od czerwca grozili strajkiem, jeśli radni nie zmienią decyzji. Niepełnosprawni, zebrani przez Adama Łazarza z Ogólnopolskiego Zrzeszenia Emerytów i Rencistów, urządzili pikietę pod Urzędem Miasta i przekazali prezydentowi listy protestacyjne.

27 sierpnia 2007 r. radni zebrali się by uchwalić poprawkę do swojej wcześniejszej uchwały. Z trzech projektów zmian pod koniec obrad ostał się tylko ostatni. Do grupy osób, którym przysługują bezpłatne przejazdy zalicza on... tylko rodziny pracowników MPK. Niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym otrzymali 50% zniżki na bilety, ci ze stopniem lekkim stracili wszelkie przywileje.

Radny Kasprzyk tak zobrazował, do czego zmierza ta poprawka:
- Żona prezesa MPK będzie jeździła za darmo, a niepełnosprawny mający 500 złotych dochodu zapłaci za bilet.

Przeczytaj też: Niepełnosprawni protestowali przeciwko odebraniu im darmowych biletów MPK

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas