„Parkuję z empatią”. Kampania dla kierowców pełnosprawnych, by zostawiali puste „niebieskie koperty” na parkingach
„Parkuję z empatią” to nowa odsłona gdyńskiej kampanii społecznej „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”, podejmująca problem zajmowania przez pełnosprawnych kierowców miejsc parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością. Kampania wyjaśnia, jak osoby pełnosprawne powinny prawidłowo parkować przy „niebieskich kopertach” i dlaczego jest to tak ważne.
Opis alternatywny tekstu: Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami są szerokie, ponieważ... kierowca, pasażer czy rodzic niepełnosprawnego dziecka potrzebuje miejsca, aby szeroko otworzyć drzwi samochodu i swobodnie wystawić wózek inwalidzki. Osoby z niepełnosprawnością poruszają się samochodami wyposażonymi w boczny wysuwany system wyjmowania i wkładania wózka inwalidzkiego.
- Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, kiedy „koperty” są zajmowane przez osoby nieuprawnione. Utrudnia to swobodne i samodzielne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością w przestrzeni każdego miasta w Polsce. Stąd pomysł na kampanię, która zwraca uwagę na tak ważny problem. Kampania ma uwrażliwiać przyszłych kierowców, aby respektowali potrzeby pasażera i kierowcy z niepełnosprawnościami – mówi Anna Dobkowska z Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością w Urzędzie Miasta Gdynia.
Celem tegorocznej kampanii pod hasłem „Parkuję z empatią” jest zwrócenie uwagi na duży problem zajmowania przez pełnosprawnych kierowców miejsc parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością, czyli „mniebieskich kopert”. Gdyńska akcja ma uwrażliwiać przyszłych kierowców, aby respektowali potrzeby pasażera jak i kierowcy z niepełnosprawnościami.
W ramach Kampanii Parkingowej będą odbywać się w maju pilotażowe spotkania z Instruktorami jazdy, podczas których przybliżone zostaną potrzeby kierowców i pasażerów z niepełnosprawnością. Powstanie spot społeczny fabularny, specjalne dedykowany kampanii parkingowej. Spotkania te poprowadzą pracownicy Wydziału Dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, które na co dzień aktywnie funkcjonują w przestrzeni naszego Miasta. Ich doświadczenia z całą pewnością zainspirują do podjęcia wspólnych działań ze Szkołami Nauki Jazdy.
Zgodnie z polskim ustawodawstwem parkować na nich mogą tylko osoby posiadające kartę parkingową. Jest ona przyznawana osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz tym o ograniczonej sprawności ruchowej. Pomimo jasno określonych przepisów, prawo to często nie jest respektowane. Czasami z powodu braku wiedzy lub pośpiechu, a kiedy indziej – przez zwykly brak empatii.
Komentarze
-
Lech
25.05.2022, 23:18Najgorzej jest na terenach prywatnych przy sklepach , hipermarketach,w piątki,soboty,parkują sprawni którzy mają karty niebieskie tzw podruby,kto ich sprawdza ?nikt wyskakują zadowoleni z aut.☹️odpowiedz na komentarz -
Po co te wysiłki !
20.05.2022, 22:01Przecież obywatele kierowcy i tak nie będą szanowali tych znaków widząc "niepełnosprawnych" jak kłusem niosą do bagażnika dwie zgrzewki wody mineralnej. 90 % kart w Polsce wydawanych jest niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Powtarzam to jak mantrę od lat ? Ustawa mówi jasno i wyraźnie kartę wydaje się osobom z ISTOTNYMI problemami w poruszaniu się. A tym czasem karty wydaje się na schorzenia które tych problemów nie powodują. Wystarczy mieć w MRI zwyrodnienia i już jest karta. A tym czasem jej posiadacz gra w tenisa, jeździ na nartach, chodzi na grzyby, intensywnie uprawia działkę. Zamiast pisać banialuki o kartach ( mi. instruować jak ją "zdobyć" ) na tym portalu, proponuję redaktorom podjechać pod pierwszy lepszy market i zobaczyć kto posługuje się kartami ! Założę się o pensję, że na 100 kartowiczów 95-98 nie chodzi o kulach, nie jeździ na wózku i nie ma znamion niepełnosprawności.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz