MRiPS przygotowało nowelizację rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności
Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności wrócą do zasad wydawania oceny stanu zdrowia sprzed pandemii, czyli - co do zasady - nie będzie możliwe wydanie orzeczenia bez osobistego badania – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia MRiPS, opublikowanego 30 maja. Zgodnie z obecnymi przepisami od 8 marca 2020 r., czyli od wejścia w życie tzw. ustawy covidowej do 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lekarz przewodniczący lub członek zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności może wydać ocenę stanu zdrowia bez badania oraz uczestnictwa osoby zainteresowanej.
W założeniu rozwiązanie to miało na celu zabezpieczenie praw osób niepełnosprawnych m.in. w sytuacji, gdy nie było możliwe zebranie zespołu orzekającego w terminie, czy zgromadzenie wymaganej dokumentacji medycznej z powodu trudności z dostępem do specjalistów.
W związku z mniejszym ryzykiem zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa oraz powrotem pracowników urzędów do pracy stacjonarnej resort rodziny postanowił znowelizować rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
W projekcie rozporządzenia uchylono przepis dotyczący wydawania oceny stanu zdrowia bez badania i obecności osoby zainteresowanej.
Orzeczenie bez badania. Kiedy będzie możliwe?
Wydanie orzeczenia bez osobistego badania będzie dopuszczalne zgodnie z przepisami obowiązującymi przed stanem pandemii i stanem zagrożenia epidemicznego, czyli w przypadkach, gdy lekarz przewodniczący składu orzekającego uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia, a osoba zainteresowana lub dziecko nie mogą uczestniczyć w posiedzeniu składu z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby, uniemożliwiającej osobiste stawiennictwo i potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim.
Projekt zakłada przepis przejściowy dotyczący wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Do spraw wszczętych i niezakończonych dotyczących wniosków o wydanie orzeczeń o niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 roku życia, orzeczeń o stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16 rok życia, oraz orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Ponadto projekt uwzględnia 45-dniowe vacatio legis, tak, aby przygotować zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, jak i obywateli do zmienianych przepisów.
Komentarze
-
Ewa
03.06.2022, 09:41Jestem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności od 2000 r. Od 2015 roku posiadam kartę parkingową - beterminową. Czy muszę ponownie stawać na komisji, żeby taką karte otrzymać?odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz