Jak bezpiecznie skakać do wody? Pamiętaj! Płytka wyobraźnia to kalectwo
Przed nami długo wyczekiwane wakacje i urlopy w formie „przedpandemicznej” – również na plażach i nad wodą! Integracja przypomina i przestrzega przed nierozważnymi skokami do wody, które dla wielu osób kończyły i kończą się życiem na wózku. To zbyt wysoka cena za chęć popisania się brawurą czy zdobyciem kilku „lajków” pod filmem z takim wyczynem.
Jedna chwila
Dla Integracji uświadamianie młodych ludzi o bezpiecznym skakaniu do wody jest szczególnie ważne. Dlaczego? Jeden z „niefortunnych” skoków na główkę w wieku 16 lat wykonał założyciel organizacji, Piotr Pawłowski (1966-2018). W jego wyniku doznał porażenia czterokończynowego, poruszał się na wózku elektrycznym.
„To był impuls. Nie zastanawiając się, wziąłem krótki rozbieg i odbiłem się mocno od brzegu. Nie poczułem żadnego bólu. W ułamku sekundy, jak w kalejdoskopie, przypomniały mi się fragmenty różnych wydarzeń z mojego życia. Chwilę później ogarnęło mnie ogromne zdziwienie, że nic mnie nie boli, lecz nie mogę się poruszyć. Moje ciało unosiło się na wodzie plecami do góry, a ja nie wiedziałem, co tak naprawdę się stało – wspominał Piotr Pawłowski. – Jeden bezmyślny skok do wody na kilka lat wyłączył mnie całkowicie z normalnego życia. Wózek inwalidzki dla mnie, młodego chłopaka, oznaczał wyrok. Byłem dobrze zapowiadającym się koszykarzem. Chodziłem do ciekawej szkoły. Miałem mnóstwo przyjaciół. I w jednej chwili wszystko to straciłem.”
Krótki poradnik
Uwaga nawet na znane miejsca!
- Nie skaczcie na główkę w miejscach nieznanych. A nawet w tych, które znacie - może zmienić się dno lub leżeć wrzucona taczka. Uważajcie nad wodą nawet, jeżeli jesteście świetnymi pływakami i czujecie się jak Kevin Costner w „Wodnym Świecie”, bo wózek, choć to nie koniec życia, nie jest fajny – przekonuje Łukasz Bednarski, doradca zawodowy z Integracji, który również w wyniku nieprzemyślanego skoku do wody dziś porusza się na wózku aktywnym.
Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?
- Do wody wchodzimy tylko wtedy, gdy czujemy się dobrze fizycznie i psychicznie. Przewlekle chorym – zwłaszcza z chorobą wieńcową i padaczką – zalecana jest kąpiel w towarzystwie innej osoby, która mogłaby szybko zareagować w razie ataku.
- Nagłe wejście do wody po długiej kąpieli słonecznej może zakończyć się szokiem termicznym i ustaniem akcji serca. Dlatego po długim opalaniu organizm trzeba przyzwyczajać do wody stopniowo – na początku schłodzić nią twarz, kark, klatkę piersiową i krocze, potem wchodzić powoli - najpierw do poziomu kolan, potem ud, dopiero dalej.
- Dno akwenów nieustannie się zmienia. Nawet w dobrze nam znanym można trafić na płytsze miejsce; na dnie mogą leżeć kamienie, konary drzew lub potłuczone butelki. Nie skaczmy, szczególnie na główkę – najlepiej zsunąć się powoli do wody z pomostu, łódki czy kajaka.
- Gdy jesteśmy świadkami wypadku w wodzie, należy zadzwonić pod numer 112, a dopiero potem zacząć udzielać pomocy. Pierwszą pomoc należy rozpocząć od ustabilizowania szyi, przy jak najmniejszym ruchu, należy przekręcić poszkodowanego na plecy, a potem odtransportować do brzegu czy pomostu.
Polecamy do obejrzenia wciąż aktualny materiał z 2018 roku
Jak pomóc po niebezpiecznym skoku do wody?
Ofiarami skoków są najczęściej chłopcy i młodzi mężczyźni, którzy podczas relaksu nad wodą dają się ponieść brawurze i skaczą na główkę do wody w miejscach, których nie znają. Skutki młodzieńczej lekkomyślności w wielu przypadkach kończą się życiowymi dramatami.
Polecamy obejrzeć krótki materiał o tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się uszkodzenie rdzenia kręgowego i czy złamany kręgosłup jest tym samym co uszkodzony rdzeń. Rozmowa jest dostępna na portalu Niepelnosprawni.pl z napisami i tłumaczeniem polskiego języka migowego.
Płytka wyobraźnia to kalectwo
Osobiste doświadczenie Piotra Pawłowskiego sprawiło, że pierwsza kampania społeczna Integracji pn. „Nieświadomość” dotyczyła właśnie przestrzegania przed nierozważnymi skokami do wody. Zaangażował się w nią muzyk reggae Darek „Maleo”, a efektem współpracy jest poniższy utwór.
Z czasem, w 2001 roku, nazwa kampanii została zmieniona na taką, którą znamy do dziś – „Płytka wyobraźnia to kalectwo”. To wtedy powstał budzący liczne kontrowersje spot, pokazujący w prosty sposób skutki nierozważnych skoków do wody. Kampania otrzymała wiele nagród i wyróżnień. W 2014 roku miała miejsce kolejna odsłona kampanii – jako aukcja internetowa produktu „Szacun Tropików”. I została okrzyknięta Kampanią Społeczną Roku.
Co ciekawe, dwa lata później, plakat kampanii „Płytka wyobraźnia” stał się jednym z tematów na ustnej maturze!
Materiały dla młodzieży
W ramach kampanii „Płytka wyobraźnia” powstały dwa testy wiedzy o bezpiecznym zachowaniu nad wodą (dla dzieci i młodzieży). Można je znaleźć na stronie plytkawyobraznia.pl (wraz z materiałami archiwalnymi kampanii).
Komentarze
-
Płytka wyobraźnia
09.06.2022, 21:05Szkoda tylko,że kiedy rdzeń zostaje przerwany,to ci wspaniali koledzy/koleżanki czy wyżej przyjaciele,kiedy siadamy na wózek zazwyczaj,lub odsuwają się.Fakt,że głupota jest wyrokiem,obecnie dla kilku polubień na internecie człowiek potrafi wydać wyrok na siebie.Przestrzegam przed skokami na główkę,mimo,że jestem epileptykiem.Dla tych ludzi którzy jeszcze nie przerwali rdzenia,niech pomyślą kilka razy,zanim będą chcieli cos uwiecznić,bo ktoś zobaczy itp.Coś nas później łaczy.Czyli znajomości,nagle ci wspaniali znajomi odpływają w siną dal.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz